Gıda Hattı

William Henry Harrison kimdir? William Henry Harrison hayatı

9 Şubat 2022, 17:45
Paylaş
William Henry Harrison kimdir? William Henry Harrison hayatı
William Henry Harrison kimdir? Önemli ve başarılı çalışmalar ile adından söz ettiren William Henry Harrison hayatı araştırılıyor. İşte William Henry Harrison biyografisi ve hakkında tüm bilinmeyenler...

William Henry Harrison kimdir? Amerikan General ve bir dönemin başkanı olan William Henry Harrison hayatı hakkında her şey...

William Henry Harrison biyografi

doğum; 9 Şubat 1773, Berkeley Plantation, Virginia

ölüm; 4 Nisan 1841, Washington

mesleği; Amerikan General ve 9. Amerika Birleşik Devletleri başkanı 1841 yılında. En kısa süreli Amerikan başkanıdır. Başkanlığı sadece 31 gün sürmüştür. Başkanlığa seçilişinin ardından soğuk bir havada yaptığı oldukça uzun süreli göreve başlama konuşması nedeniyle zatürre oldu ve 1841 yılında öldü.

William Henry Harrison hayatı

Harrison, Virginia, Charles City County'de, Kurucu Peder Benjamin Harrison V'nin oğlu olarak doğdu. Amerika Birleşik Devletleri'nin 23. başkanı Benjamin Harrison'ın büyükbabasıydı.On Üç Koloni'de İngiliz asıllı olarak doğan son başkan oldu. Erken askeri kariyeri boyunca, Kuzeybatı Kızılderili Savaşı'nı etkin bir şekilde sona erdiren bir Amerikan askeri zaferi olan 1794 Düşmüş Kereste Savaşı'na katıldı. Daha sonra, 1811'de Tippecanoe Muharebesi'nde Tecumseh Konfederasyonuna karşı bir askeri gücü yönetti ve burada "Eski Tippecanoe" takma adını kazandı. 1812 Savaşı'nda Ordu'da tümgeneralliğe terfi etti ve 1813'te Yukarı Kanada'daki Thames Savaşı'nda Amerikan piyade ve süvarilerini yönetti.

William Henry Harrison kimdir?
William Henry Harrison

Harrison, siyasi kariyerine 1798'de Kuzeybatı Bölgesi Sekreteri olarak atandığında başladı ve 1799'da Temsilciler Meclisi'nde bölge temsilcisi olarak seçildi. İki yıl sonra, 1812'ye kadar elinde tuttuğu yeni kurulan Indiana Bölgesi'nin valisi oldu. 1812 Savaşı'ndan sonra, 1816'da Eyaletin Meclis'teki 1. bölgesini temsil etmek üzere seçildiği Ohio'ya taşındı. 1824'te, ABD Senatosuna seçildi; Mayıs 1828'de Gran Colombia'ya Tam Yetkili Bakan olarak atanmasıyla görev süresi kısaltıldı. Daha sonra, 1836 seçimlerinde Whig Partisi'nin başkan adayı olarak aday gösterilene kadar, North Bend, Ohio'da özel hayata döndü; Demokrat başkan yardımcısı Martin Van Buren tarafından mağlup edildi. Dört yıl sonra, parti onu tekrar John Tyler ile birlikte aday gösterdi ve Whig kampanyasının sloganı "Tippecanoe ve Tyler Too" idi. 1840 Birleşik Devletler başkanlık seçimlerinde Van Buren'i yendiler ve Harrison'ı başkanlığı kazanan ilk Whig yaptılar.

Harrison, göreve başladığı sırada 68 yaşındayken, ABD başkanlığını üstlenen en yaşlı kişiydi; bu, Ronald Reagan'ın 69 yaşında göreve başladığı 1981 yılına kadar sahip olduğu bir ayrıcalıktı. onu tarihi başkanlık sıralamasında listeliyor. Ancak tarihçi William W. Freehling, onu "Kuzeybatı bölgelerinin bugünkü Yukarı Ortabatı'ya evriminde en baskın figür" olarak nitelendiriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.