AramaArama
Gıda Hattı

WHO’dan “İşlenmiş et” uyarısı

24 Ekim 2015, 14:27
Paylaş
WHO’dan “İşlenmiş et” uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), salam, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinin kansere yol açtığını duyurmaya hazırlandığı bildirildi.

WHO’nun işlenmiş et tüketimiyle ilgili sağlık riski uyarısı yapacağını yazan İngiliz Daily Mail Gazetesi’ne göre, kanserojen ürünleri listeleyen WHO, sigara ve alkolün yanında işlenmiş ete de bu listede yer verecek.  Haberde, WHO’nun Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın bu konuda Pazartesi günü bir rapor yayınlayacağı belirtildi.

İngiliz Independent Gazetesi de, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nin internet sitesinde kırmızı ve işlenmiş et tüketmekle bağırsak kanseri arasında muhtemelen bağlantı olduğuna dair uyarıya yer verdiğini yazdı. Habere göre sitede, “Bu tür etleri çok fazla tüketen insanların, daha az tüketenlere göre bağırsak kanserine yakalanma riski daha yüksek” ifadesi yer aldı.

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu da (WCRF) kırmızı et tüketiminin kişi başına haftada 500 gramı aşmaması gerektiğini tavsiye etti. Kırmızı etin rengini veren ve tıp literatürüne ‘hem’ adı verilen bileşiğin, bağırsağın astarına zarar vererek kansere yol açtığı sanılıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.