Gıda Hattı

WhatsApp Facebook Instagram’daki erişim sorunu tarihe geçti

6 Ekim 2021, 09:22
Paylaş
WhatsApp Facebook Instagram’daki erişim sorunu tarihe geçti
ABD merkezli sosyal medya platformları WhatsApp, Facebook ve Instagram'da dünya genelinde yaşanan problem Amerikan meclisinde de geniş bir yer buldu. Konuya ilişkin pek çok yorum yapıldı.

Sosyal medya uygulamalarında ortaya çıkan çökme sorununa değinen Amerikan medyası insanların sosyal medya üzerindeki hareketlerini ve kurdukları bağa vurgu yaparak yaşanan kesintinin Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in dijital hâkimiyeti tekrar gündeme taşındı.

New York Times makalesinde sosyal medyanın vatandaştan politikacı her türlü insanın hayatında büyük bir yere sahip olduğunu ve hayatında işgal edilen yerin test edilmesi adına önceki gün yaşanan kesintinin büyük bir öneme sahip olduğu konuşuldu. Facebook ve diğer uygulamaların hayatında neredeyse her yönünde kullanıldığını düşündüğümüzde Meksika'daki politikacılar seçmenler ile koptu. Türkiye'de esnaf mallarını satamaz hale geldi. Kolombiya'da toplumsal cinsiyete dayalı şiddet mağdurları hayat kurtaran hizmetlere bağlanmak için WhatsApp'ı kullanamadı ve yardım kuruluşunun çalışmaları aksadı şeklinde örnekler vererek bu durumu açıkladı. Bu platform özellikle de Latin Amerika, Hindistan ve Afrika'da maliyeti ucuzlattığı için kamu hizmetlerinde ve iletişim, ticaret alanında büyük oranda kullanılıyor.

WhatsApp Facebook Instagram’daki erişim sorunu tarihe geçti

Wall Street Journal haberine göre teknoloji şirketinin çevrimiçi sosyal hayatının büyük bir kısmını kontrol ederken ve insan hayatında oluşturduğu sekteye de dikkat çekti. Makalede verilerin ne kadarının Facebook kurucusunun imparatorluğundan geçtiğine bir bakın. Birkaç sevimli kedi fotoğrafını veya en son ünlü dedikodularını kaçırmakla alakalı bir durum değil. Birçoğu grupları sohbetleri buradan yönetiyor. İletişimlerini büyük çoğunluğu buradan yapılıyor. Facebook inç tarafından kontrol edilen kanallar üzerinden pek çok işlem gerçekleşiyor. 2021 büyük sosyal kesintisi derssiz değildir uyarısına dikkat çeken farklı bir gazetede kesintisinin daha büyük olabileceği insanların belli depolarını oluşturmaları ve haberleşme içinde farklı yöntemleri tercih etmeleri şeklinde yorumda bulundu.

İlk defa aynı anda birçok uygulamada birden kesinti oldu

Ekonomi ağırlıklı haberleri ile dikkat çeken Bloomberg internet sayfasında sosyal medya platformlarını eleştirdi ve ilk kez aynı anda birden çok uygulamada uzun süreli bir kesinti yaşandı dedi. Teknoloji sayfasında Facebook ve diğer bağlı uygulamalarda yaşanan erişim probleminin sismik bir eksik yarattığını ve 2,75 milyardan fazla insan iletişim kurmak iş yapmak ve haberleri takip etmek için güvendiği bir hizmetin negatif olarak etkilendiğini söyledi. Facebook'un kurucusu ve şirketleri 5 saati aşan kesinti esnasında borsa değerinin on milyarlarca dolara karşılık olduğunu söyledi.

WhatsApp Facebook Instagram’daki erişim sorunu tarihe geçti

Tekel büyük bir risk oluşturuyor

Facebook ve Facebook'a bağlantılı olarak kullanılan sosyal medya araçlarında ortaya çıkan erişim sorunu ABD temsilciler meclisine de görüşüldü. Demokrat parti üyesi siyasilerden Twitter'da Facebook büyük bir kesinti ile dünya çapında bir iletişim problemi yarattığını bu hizmetlerin tekerini biz taşıdığını hatırlattı ve bu gelişmenin şirketin bölünmesi gerektiğinin en büyük göstergesi olduğunu açıkladı. Cortez yaptığı bu açıklama ile dikkat çekti. Facebook'un herhangi bir platforma sahip olma, kopyalama, yok etmeye ya da tekelci misyonun özgür toplum ve demokrasi üzerinde oluşturacağı yan etkilere dikkat çekti. ABD federal ticaret komisyonu Facebook'a karşı hakimiyeti elinde toplamak için WhatsApp ve ınstagram'ı da satın alması yönünde tekelci olmakla suçlanmıştı ve hatta bununla ilgili bir antiteröst davası açtı. Ortaya çıkan bir kısıtlama veya erişim engeli ile birlikte Avrupa Birliği üyesi şirketin tekelini düzenlemek için bir çalışma başlattı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.