Arama
Gıda Hattı
banner
Arama

We Are Social 2019 3. Çeyrek Raporu: 15 Maddede Dünyanın Dijital Karnesi!

Gamze Nurluoğlu

TÜM YAZILARI

Gamze Nurluoğlu

19 Eylül 2019, 18:30

We Are Social, her çeyreklerde raporlar yayımlayarak bize dünyanın dijital karnesini sunuyor. Bu raporlar bize hem yeni pazarlama planlarımız hem de sunumlarımız için ışık oluyor her zaman.

Gamze Nurluoğlu - We Are Social 2019 3. Çeyrek Raporu: 15 Maddede Dünyanın Dijital Karnesi!

Geçtiğimiz aylarda da hatırlarsanız 3 farklı raporu konuşmuştuk. Tekrar göz atmak isterseniz şöyle bırakıyorum:

10 Maddede 2018 Karşılaştırmalı We Are Social 2019 Raporuna Göz Atın!

15 Maddede Türkiye’nin Dijital Tablosu: We Are Social 2019 Türkiye Raporu!

10 Maddede Karşılaştırmalı We Are Social Nisan 2019 Raporuna Göz Atın!

Şimdi ise 2019 3. çeyrek raporu yayımlandı ve güncel veriler karşımızda. Hazırsanız dijital verilerin nasıl değiştiğine göz atalım mı?

Dijital dünyadan genel veriler

1. Her zaman ki gibi önce dünyanın genel verilerine bakalım:

Dünya nüfusu, tekil mobil kullanıcısı, internet kullanıcısı, aktif sosyal medya kullanıcısı ve mobil sosyal medya kullanıcısı rakamlarını veriyor bu grafik bize.

2. Google’da en çok neler arandı?

Google’da en çok neleri aradık diye bakarken yine Google aranmış 🙂

3. En çok hangi siteler ziyaret edildi?

Alexa’ya göre ilk 3 sıra böyle. Nisan ayındaki sıralamanın değişmediğini görüyoruz. Alexa sıralamasına, Netflix girmezken; Smilarweb’te 17. sırada olduğunu görüyoruz.

4. Markalar hangi kanallardan keşfedildi?

Bu grafik yeni eklenmiş rapora. Markalar hangi kanallardan keşfedildi diye merak edenler için. İlk sıra arama motorlarını görüyoruz. Sosyal medya reklamları ise 4. sırada kalmış.

5. Peki web trafiği nereden geldi?

İnternete girdik ama neden girdik? Mobil telefonlar, %50,6 ile lider. Ufak %3,5 gibi ufak bir kayıp yaşamış Nisan ayına göre. Hala mobili önemsemeden hareket etmeye devam ediyor ya markalar. Bu grafiği tek tek göndermek istiyorum her seferinde 🙂

6. Online içerikler en çok nasıl tüketildi?

Video! Hep diyoruz devir video zamanı. İnternet kullanıcıları, en çok video içerik tüketiyorlar. Video içerik üretmek için markalar artık geç kalmamalı bence 🙂 Bu arada vloglarda 2. sırada. Onu da gözden kaçırmayalım. Podcasts ise biraz yükselişini durdurdu gibi. Çok hızlı yükselmişti ama bakalım bir sonraki raporda ne olacak.

7. Haberler için hangi kanallar kullanıldı?

Haber söz konusu olduğunda online medyanın 1, televizyonun 2 sırada olduğunu görüyoruz. Radyo ise gitgide kayboluyor. Türkiye’de durum nasıldır dersiniz? Bence hemen hemen aynı.

8. Dijital haberler için en çok hangi ülkeler ödeme yaptı?

Dijital haberler için ödeme yapan ülkeler arasında Türkiye 2. sırada görünüyor.

9. Sosyal medyada genel durum ne?

Peki sosyal medyada durum ne? Dünyadaki sosyal medya kullanımı ile ilgili güncel durum şöyle:

10. Aktif kullanıcıya sahip en popüler platformların sıralaması nasıl?

Facebook hala popüler, hep popüler 🙂 Facebook bitti diyenler için yine ben liderim demiş Facebook. Bu arada WhatsApp ve FB Messenger’a yaklaşan bir uygulama var: Wechat. Bakalım bir sonraki raporda geçecek mi?

Bu arada beğenilmeyen Tiktok, Twitter, Reddit ve Snapchat’i geçti.

11. Sosyal medya platformlarının güncel durumu!

Bu grafikte platformların reklam ile ulaşılabilecek kullanıcı rakamlarını görüyoruz. Linkedln’i Nisan raporunda 615 milyon da bırakmıştık. Şimdi 639 milyonu aşmış. 2020 raporunda ne olacak merakla bekliyorum.

12. 13–17 Yaş arası hangi platformları kullanıyor?

Facebook bitti, Facebook gençler için bitti diyoruz ya reklam erişimlerine baktığımızda 13–17 yaş arasında en çok 113.3 milyonluk erişim ile Facebook öne çıkıyor. Peki; Facebook gerçekten bitti mi? Bitmediğini gösteriyor sanki.

13. En çok indirilen uygulamalar ve en çok para harcanan uygulamalar neler oldu?

Nisan ayından bu yana ilk 5 değişmemiş. Bu liste de Netflix vardı bir de. O listedeki yerini kaybetmiş.

Ödeme yapılan uygulamalar arasında Tinder 1. sırada 🙂 Tinder, açıklamıştı zaten; Gold ve Plus üyelik modelleri çok tuttu tüm dünyada. Bu da grafiğe yansımış. Ardından Netflix geliyor tabi. Bu arada YouTube’da yeni üyelik sistemi ile hızlı bir giriş yapmış.

14. Sesli arama yükselmeye devam ediyor!

Nisan raporunda sesli aramada Türkiye global ortalamanın altında kalmıştı. Şimdi ise 5. sıraya geçerek global ortalamanın üstünde olduğunu görüyoruz. Türkiye’de yaşanan kısa süreli düşüş, toparlamış görünüyor. Sesli aramalara hızlı adapte olmuşuz 🙂

15. Canlı oyun videosu izleme ve Espor’da ülkeler arası durum ne?

Ülkeler grafiklerini çok seviyorum çünkü genel rapordan Türkiye çıkarımı yapmamızı sağlıyor. Bu iki grafik de bize fikir verecek.

Oyun konusu, bambaşka bir konu ve ilgi alanı. Canlı oyun videosu izleme noktasında, Türkiye global ortalamanın üzerinde.

Espor turnuvalarını izleme noktasında ise Türkiye global ortalamanın altında kalmış. Espor, günden güne gelişen bir alan Türkiye’de ve bu konuda birçok yatırım da yapılıyor. Bakalım bir sonraki raporda durum ne olacak.

Böylece yine bir raporun en kritik noktalarına ve özetine bakmış olduk birlikte. Bu özet temel noktalar için yardımcı olacaktır size ama daha iyi anlamak için bütünüyle incelemenizi öneririm.

Raporu indirmek için: Digital 2019 Q3 Global Digital Statshot (July 2019) v01

Bir sonraki raporda görüşmek üzere 🙂

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.