AramaArama
Gıda Hattı

Wal-Mart’a baklava satacak

19 Haziran 2015, 21:11
Paylaş
Wal-Mart’a baklava satacak

Meksika’daki Wal- Mart yöneticilerinin Faruk Gülloğlu ürünleri konusunda araştırma yaptıkları, baklava, fıstık ezmesi, çikolata kaplı fıstık ezmesi ve yan ürünlerin ilk aşamada 7-8 ülkede satışının yapılacağı bildirildi.

Tereyağının tekrar ısıtılmasının ardından üstte oluşan tortunun süzülmesiyle elde edilen sadeyağ, baklava üretiminde en önemli ve hassas malzemelerden birisi.

Baklavalarında kullandığı sadeyağ tedariki için Şanlıurfa’da 4 bin çiftçiye yılda 8 milyon lira ödeme yapan Faruk Güllüoğlu, önümüzdeki dönemde coğrafi işaret alarak kullanılmaya başlanacak sadeyağın tanıtılarak, yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütecek.

Faruk Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Güllü, Urfa’da yıllık 200 ton sadeyağ alımıyla 4 bin insana gelir kapısı olduklarını, önümüzdeki dönemde sadeyağın tanıtılarak, yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Güllü, şu bilgileri verdi:

“20 litre sütten 1 kg tereyağ çıkıyor. 1 kg tereyağdan 700 gr sadeyağ elde ediliyor. Buna göre yaklaşık 25 litre sütten 1 kg sadeyağ çıkarılmış oluyor. Şu anda 200 tondan fazla sadeyağ alıyoruz. Bu da 5 milyon litre koyun sütü kullandığı anlamına geliyor. Sütler ve yağlar Urfa’da, yaklaşık 200 köyden toplanıyor. Bunun maddi büyüklüğü 8 milyon lira.”

Sadeyağda yaşanan sıkıntı ve gitgide azalan küçükbaş hayvancılık sorununun temelinde 3 unsur bulunduğunu belirterek Güllü, “Maalesef mera alanları tarım alanına dönüştürülüyor. İzinsiz mera alanı kullanımı yüzünden koyunlar otlatılamıyor. Otlayamayan koyunlar için de yem masrafı yüksek oluyor. Çünkü yemler pahalı. Küçükbaş hayvancılığa verilen koyun başı 70 TL bürokrasi nedeniyle alınamıyor ve bu teşvik sistemi düzgün işletilemiyor. Şu anda Urfa’da bu işi yapan yaklaşık 15 kişi var ve bu konu çok sektörleşen bir durum değil. Daha çok köylü ile bunu üreticiye satan tüccar arasında geçen bir ticaret.” dedi.

Meksika’dan talep var

Meksika’daki Wal- Mart yöneticilerinin Faruk Gülloğlu ürünlerini denediğini aktaran Güllü, “Baklava, fıstık ezmesi, çikolata kaplı fıstık ezmesi ve yan ürünlerinden oluşan 5 kalem üründe satınalma için araştırma yapıyorlar. Ramazan ayından sonra onları Türkiye’de ağırlayacağız. İlk etapta 7- 8 ülkede 40 farklı noktada satışa başlamak istiyorlar.” bilgisini verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.