Gıda Hattı

Vücutta çözünebilen ve bireyle iletişim kuran kalp pili üretildi!

5 Haziran 2022, 09:52
Paylaş
Vücutta çözünebilen ve bireyle iletişim kuran kalp pili üretildi!

Mühendisler, geçici kalp pillerini aldılar. Vücutta anatomik olarak farklı yerlere yerleştirilmiş yumuşak, esnek, kablosuz giyilebilir sensör ve kontrol ünitesinden oluşan koordineli bir ağa entegre ettiler.

Sensörler, vücut sıcaklığı, oksijen seviyeleri, solunum, kas tonusu, fiziksel aktivite ve kalbin elektriksel aktivitesi dahil olmak üzere vücudun çeşitli fizyolojik fonksiyonlarını sürekli olarak izlemek için birbirleriyle iletişim kurar.

Sistem daha sonra anormal kardiyak ritimleri otonom olarak tespit etmek ve kalbi ne zaman ve hangi hızda atacağına karar vermek için bu birleşik aktiviteyi analiz etmek için algoritmalar kullanır.

Northwestern Üniversitesi araştırmacıları, artık ihtiyaç duyulmadığında vücutta zararsız bir şekilde çözünen tamamen implante edilebilir, kablosuz bir cihaz olan ilk geçici kalp pilini tanıttılar.

Sistem daha sonra anormal kardiyak ritimleri otonom olarak tespit etmek ve kalbi ne zaman, hangi hızda atacağına karar vermek için bu birleşik aktiviteyi analiz etmek için algoritmalar kullanır. Tüm bu bilgiler bir akıllı telefona veya tablete aktarılır, böylece doktorlar hastalarını uzaktan izleyebilirler.

Doktorlar hastalarını uzaktan izleyebilecek!

Yeni geçici kalp pili ve sensör/kontrol ağı, kalp ameliyatından sonra geçici kalp pili uygulamasına ihtiyaç duyan veya kalıcı kalp pili bekleyen hastalarda kullanılabilir.

Kalp pili, hastanın göğsüne yumuşak bir şekilde yapışan küçük bir kablosuz cihaz olan ağ içindeki bir düğümden kablosuz olarak enerji toplar. Bu teknoloji, teller (veya kablolar) dahil olmak üzere harici donanım ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Geçici kalp pili için sistem, hastaları bir hastane ortamına hapseden izleme ve stimülasyon cihazlarından kurtarıyor. Bunun yerine, hastalar kendi evlerinin rahatlığında iyileşirken, hekimler tarafından uzaktan izlenmenin getirdiği gönül rahatlığla yaşıyorlar.

Bu gelişmenin aynı zamanda sağlık hizmetlerinin maliyetini de azaltması ve diğer hastanelerde doluluk oranını azaltacağı tahmin ediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.