Gıda Hattı

Vücut tipinize göre beslenme ve egzersiz önerileri

26 Ekim 2021, 17:31
Paylaş

Doğduğunuz andan itibaren beslenme şekliniz ve obez olma ihtimaliniz size genetik olarak kodlanmış durumdadır. Vücut şeklinizin yaklaşık %45’i genetik mirastır ve nesiller boyu da bu böyle devam edecektir. Ancak genetiğiniz kaderiniz değildir ve asla da olmamalıdır! Ailenizde kilolu olmayan tek kişi siz olabilirsiniz!

Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmeyi yaşam biçimi yapmanız, egzersizi hayatınızın tam orta noktasına almanız, kilonuzu da kontrol altına almanızı sağlayacaktır. Diyeti vücut tipinize göre yapmanız ise kilo kontrolünde işinizi fazlası ile kolaylaştırır.

Vücut tiplerini 4 başlıkta toplayabiliriz

  • Elma tipi
  • Armut tipi
  • Ters piramit tipi
  • Kum saati tipi

sağlık algısı

Elma Tipi

Vücudun karın ve bel bölgesinde kilo artışı olur. Sağlık açısından en tehlikeli olanıdır. Nedeni ise; elma tipi yağlanmada yağ hücrelerinin büyük ve iç organlara yakın olmalarıdır. Bu nedenle kalp-damar, diyabet, insülin direnci, safra kesesi, karaciğer yağlanması gibi hastalıkların riski artar.

Elma tipi yağlanmada belirli aralıklarla kan değerlerinize baktırmanız ve diyetisyeniniz tarafından bel çevrenizi ölçtürmeniz gerekmektedir. Kadınlarda ideal bel çevresi ölçüsü 80 cm, erkeklerde 92 cm iken; kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm ve üzerinde olması ciddi risk göstergesidir.

Elma tipi vücuda sahip olanlar ne yemelidir?

Düşük glisemik indeksli dediğimiz, kan şekerini yavaş yükselten gıdaların tüketimi arttırılmalıdır. Bol miktarda sebze-meyve tüketimi, yağsız protein kaynakları ve kaliteli yağlar bu grubun beslenmesinde yer almalıdır. Bu kişilerin alkol tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Egzersiz olarak yüzme, bisiklet ve kardiyo doğru seçimler olacaktır.

armut-gidahatti

Armut Tipi (Jinoid)

Bu kişilerde incecik bir bel vardır ve buna karşılık kalçada yağlanma fazladır. Türk kadın tipini simgeler. Elma tipi yağlanmaya göre sağlık açısından çok daha az risklidir. Kadınlarda oluşturduğu en büyük sorun dolaşım bozuklukları ve selülittir. Armut tipi olan kadınlarda genellikle östrojen fazladır.

Armut tipi vücuda sahip olanlar ne yemeli?

Yüksek lif ve posa içeren sebze-meyveler, düşük yağ içeren süt ve ürünleri, tamamen yağsız etler, yulaf, müsli beslenmede yer almalıdır. Yüksek östrojen içeren soya, keten tohumu, adaçayı, maydanoz, yağ ve şeker kullanımı olabildiğince kısıtlanmalıdır.

Egzersiz olarak koşmak doğru seçim olurken, çok fazla bisiklete binmek ve spinning yapmak vücudun alt kısımlarında kas yapacağı için kaçınmak gereklidir.

Ters piramit tipi

İnce bir bel ve kalçaya karşılık geniş omuz ve kollar vardır. Bu tip yağlanması olanlarda genellikle kortizol dediğimiz stres hormonu yüksektir. Kortizol ise insülin hormonunun artmasına, zincirleme olarak da yağlanmanın artışı ve şekerin hücre içinde depolanamamasına neden olmaktadır. İnsülin artışına bağlı olarak uyku sorunları, sabah yataktan keyifsiz kalkma, asabiyet, yorgunluk ve halsizlik görülmektedir.

Ters piramit tipi vücuda sahip olanlar ne yemeli?

En geç 3 saat aralıklar ile beslenmelidir. Bol su tüketmelidir. Özellikle serotonin salgılatan bitter çikolata, fındık, badem, yağsız süt, muz, çilek, orman meyveleri, somon, hindi, keten tohumu, yumurta, tam tahıl ürünleri, kabak çekirdeği ve zeytinyağı tüketilmelidir.

Egzersiz olarak ağırlık çalışmak dışında vücudunu fit gösterecek tüm sporları yapabilir.

Kum saati tipi

Omuz ve kalça birbirine yakın genişliklerdedir ve ince bir beliniz vardır. Hem fit hem de kum saati tipiniz var ise çok şanslısınız.

Kum saati tipi vücuda sahip olanlar ne yemeli?

Çiğ sebze ve meyveler, balık, avokado, kepekli gıdalar, yağsız süt ve süt ürünleri yiyebilirsiniz. Kötü beslenen kum saati tipinde ödem sıkça rastlandığı için her çay/kahveden önce su içmelidir.

Egzersiz olarak yürümek ve koşmak iyi gelirken, haftada en az 1 gün masaj yaptırmalıdır.

***

Şikayetçi olduğunuz vücut tipiniz ne olursa olsun, başarılı bir diyet programı, egzersiz ve yardımcı yöntemler ile mucizevi sonuçlara ulaşabilirsiniz. Esas mucize sizsiniz.

Diyetisyen Neslihan Öztürk  Aktepe

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.