Gıda Hattı

Vücut içindeki manyetik boncuklar biyonik uzuvları kontrol ediyor!

4 Ekim 2021, 13:20
Paylaş
Vücut içindeki manyetik boncuklar biyonik uzuvları kontrol ediyor!

Son yıllarda, sağlık ve fitness için giyilebilir ürünler, örneğin adımları sayarak veya kalp atışlarını doğrudan bilekten kaydederek günlük fiziksel aktiviteleri kablosuz olarak takip eden cihazlar popülerlik kazanıyor. 

Bunu başarmak için cilt ile temas halindeki sensörler, vücuttan kaynaklanan ilgili hareket ve fizyolojik sinyalleri yakalıyor.

Bu teknoloji geliştikçe, araştırmacılar sadece vücudun dinamik sinyallerini nasıl izleyeceklerini değil, aynı zamanda da yapay uzuvları kontrol etmek için onları nasıl simüle edeceklerini anlamaya çalışıyor.

Ayrıca fizik tedavi uygulamalarına da yardımcı olacak bir manyetik teknik üzerinde duruluyor. Bu yeni hareket kontrolü,  kasların hareketinin ayrıntılı olarak anlaşılmasını gerektiriyor.

İnsan vücudunun neredeyse tüm hareketlerinden iskelet kasları sorumlu. Kas lifleri kasıldığında, uygulanan kuvvetler tendonlardan geçer, kemikleri çeker ve nihayetinde hareket üretir.

Bu kas kasılmalarını gerçek zamanlı ve yüksek sinyal kalitesiyle izlemek için mıknatıslar mevcut.  Bu mıknatıslarla birlikte vücut dokularından rahatsız edilmeden geçen düşük frekanslı manyetik alanlar oluşturulmuş.

Vücudun içindeki biyouyumlu mıknatıslar

Araştırma ekibi, minimal invaziv bir deri enjeksiyonu kullanmışlar. Hayvanların bacak kaslarının farklı yerlerine 3 mm çapında manyetik boncuk çiftleri yerleştirmişler. Boncuk çiftleri, mıknatısların çekme kuvvetlerinin neden olduğu  göçü  önlemek  için  21 ,5 mm aralıklarla yerleştiriliyor.

İmplantasyondan önce tüm mıknatıslar, enfeksiyon veya yabancı cisim reaksiyonları riskini azaltmak için biyouyumlu maddeyle ve korozyona dayanıklı bir polimer ile kaplı halde. Hatta implantasyondan 27 hafta sonra toplanan doku manyetik boncukların varlığına karşı hiçbir olumsuz reaksiyon göstermiyor.

Zayıf kasları olan bir kişi, güçlerini eski haline getirmek için bu teknikten fayda sağlayabilmekte. Üstelik sporcular başta olmak üzere bir çok insan bu teknikten yararlanabilmekte.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon gören birçok insanı potansiyel olarak etkileyebilen bir yöntem olarak düşünülmekte. Bu gelişmeyle birlikte tedavi başarı oranın da artması beklenmekte.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.