Gıda Hattı

Vücudun gizli patronu: Limbik sistem!

27 Kasım 2021, 13:13
Paylaş
Vücudun gizli patronu: Limbik sistem!

Limbik sistem, hafıza ve duygudan uyku ve açlık gibi bedensel işlevlere kadar hayatımızın birçok önemli yönünü denetliyor.

Limbik sistem, çeşitli vücut ve beyin fonksiyonlarını kontrol eden bir grup veya beyin yapısı.

Talamusun her iki yanında ön beyin olarak bilinen bir beyin bölgesinde bulunmakta. Talamusa duygularımız ve anılarımız hakkında bilgi veriyor.

Talamus, bir "bilgi merkezi" olarak hareket eden, zeka, kişilik, gönüllü fiziksel eylem ve diğer yüksek dereceli işlevleri işleyen insan beyninin en büyük parçası olan serebral kortekse veri ileten bir işlem merkezi gibi işlev görüyor.

Limbik sistem, vücut fonksiyonlarımızın çoğunu düzenleyen hormonları üreten bezler olan endokrin sistemi etkiliyor. Ayrıca susuzluk, açlık, kalp atış hızımız ve biyolojik saatimiz veya sirkadiyen ritmimiz gibi bazı bilinçsiz işlevleri kontrol eden otonom sinir sistemini de etkiliyor.

Buna karşılık, çevremiz ve deneyimlerimiz limbik sistemimizi değiştirebiliyor Psikiyatri gibi zihinsel terapi, hafıza ve duyguyu farklı şekilde işlememize yardımcı olarak limbik sistemi de değiştirebiliyor.

Limbik sistem; hipokampus, amigdala, hipotalamus, bazal gangliyon, singular girus ve fornixten oluşuyor.

Limbik sistem hasarında ne olur?

Limbik sistemdeki bir yaralanma, daha yüksek merkezlere anormal bir bilgi iletişimine neden olabiliyor. Buna bağlı olarak uygun olmayan bir yanıta neden olabiliyor. Örneğin, hafif bir kimyasal maruziyet, beyin tarafından toksik bir kimyasal olarak yorumlanabiliyor.

Limbik sistemin nerede yaralandığı, yaşayabileceğiniz rahatsızlığın türünü belirliyor. Örneğin, bir temporal lob yaralanması, istendiğinde anıları hatırlamada sorunlara neden olabiliyor.

Düşme, trafik kazası, kafaya bir cisim çarpması, sarsıntı gibi travmalar sonucunda limbik sistem zarar görebiliyor. Ayrıca ameliyat, felç, yüksek irtifada aşırı efor, nöbet, doğum vb. sırasında oluşabilecek geçici oksijen eksikliğinden de limbik sistem zarar görebiliyor.

Limbik sistem hasarı, menenjit, ensefalit, şiddetli kulak veya derin sinüs enfeksiyonu gibi beyinde veya beynin yakınında bir enfeksiyon sırasında da şekillenebiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.