Gıda Hattı

Vücudumuz enfeksiyonlarla savaşmak için yağ kullanıyor! Peki ama nasıl?

25 Aralık 2021, 11:48
Paylaş
Vücudumuz enfeksiyonlarla savaşmak için yağ kullanıyor! Peki ama nasıl?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre ABD'de her yıl 1,35 milyon insan Salmonella enfeksiyonuna yakalanıyor. Dahası Salmonella enfeksiyonları 26.500 hastane yatışı ve 420 ölüme sebep oluyor.

Dışkı ile kontamine gıdaların tüketilmesi Salmonella enfeksiyonlarının en sık görülen kaynağı. Kirlenmiş su içmek ve kontamine hayvanlara dokunmak da enfeksiyona neden olabilmekte. Semptomlar mide bulantısı, kusma, karın krampları, ishal ve sepsisi içeriyor. S. typhimurium, tifoid olmayan salmonella enfeksiyonlarının çoğuna neden oluyor. Hatta Afrika'da kan enfeksiyonunun (sepsis) önde gelen nedenleri arasında Salmonella gösteriliyor.

Enfeksiyon sırasında kemik iliğindeki hemetopoetik kök hücrelerinde (HSC) artış oluyor. HSC'ler genellikle vücutta aktif değiller. Ancak enfeksiyon meydana geldiğinde hızlı bir tepki vererek beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırırlar.  Aktive olmuş HSC'lerin, enfeksiyona yanıt vermek için vücudun yağ depolarından olan serbest yağ asitlerini enerji olarak kullandığı biliniyor.

Yağ asitleri vücudumuzdaki yağların yapı taşları. Üstelik tüm yağlar vücutta önemli roller oynuyor. Ancak bazı yağlar uzun süreli sağlık için diğerlerinden daha iyi olarak biliniyor. Bazı araştırmacılar, enfeksiyonu kandaki serbest yağ asitlerindeki artışa bağlıyor.

Birleşik Krallık'taki East Anglia Üniversitesi Norwich Tıp Okulu'nda görevli bilim insanı Dr. Stuart Rushworth tarafından yürütülen bir araştırma, S. Typhimurium ile enfeksiyondan  72 saat sonra farelerin kanında daha yüksek serbest yağ asitleri seviyelerini olduğunu tespit etti.

Yağ asidi alım mekanizması

CD36 , hücre içinde serbest yağ asitlerini hareket ettiren HSC'lerin yüzeyinde bulunan bir protein. CD36 hücrenin içine girdikten sonra, hücrenin enerji üretmek için serbest yağ asitlerini kullandığı mitokondriye gider.

Araştırmada, araştırmacılar fareleri S. typhimurium ile enfekte etmeden önce bir CD36 inhibitörü kulandılar. CD36 ile inhibe edilen farelerden alınan HSC'ler, daha düşük serbest yağ asitleri seviyelerine ve daha düşük aktivite seviyelerine sahip olarak bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.