Gıda Hattı

Vitamin ve zayıflama ilaçlarına çekidüzen

23 Haziran 2008, 16:56
Paylaş

Türkiye'de yıllık 150 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştığı tahmin edilen vitamin, zayıflama ve afrodizyak ilaçlarıyla besin destek ürünleri pazarına çekidüzen geliyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) yasalarına uyum süreci çerçevesinde konuya ilişkin bir tebliğ taslağı hazırladı. Çeşitli tarafların görüşüne de sunulan tebliğ taslağı ile bu tür ilaçların etiketlerinde "Takviye edici gıdadır. Normal beslenmenin yerine geçmez." ve "İlaç değildir, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz." uyarılarının bulunması şartı getirildi. Takviye edici gıda ve besin destek ürünlerinin etiketinde, sunumunda ya da reklamında, 'besin öğelerinin yeterli ve dengeli bir beslenme ile karşılanamayacağını' belirten, ima eden veya vurgulayan ifade bulunamayacak. Ayrıca vitamin ve besin destek ürünleri için doz limitleri de belirlendi.

Sağlık üzerindeki etkisi nedeniyle, vitamin, mineral gibi beslenme destek ürünleri ile ilgili düzenlemenin Sağlık Bakanlığı mı yoksa Tarım Bakanlığı tarafından mı yapılacağı bir süre tartışma konusu olmuştu. 'Bu ürünlerin ilaç olarak kullanılamayacağına' ilişkin mutabakata varılmasından sonra Tarım Bakanlığı, piyasayı düzenlemek için daha önce bir talimat yayımladı. AB direktiflerine uyum amacıyla da bu tebliğ taslağı hazırlandı. Beslenme Destek Ürünleri Üretici ve İthalatçıları Derneği Başkanı Eren Kale, reçetesiz ilaç pazarında en büyük sorunun kayıt dışılık olduğunu söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.