Gıda Hattı

Viskinin Vergisi Rakının İki Katı, AB'ye Şikayet Edeceğiz

2 Ağustos 2007, 15:12
Paylaş

Ocak ayında dernekleri kanalıyla Türkiye’ye uyarı niteliğinde bir mektup gönderen Avrupalı alkollü içki üreticileri, tatil dönemi bittikten sonra şikayetlerini Avrupa Komisyonu’na iletmeye hazırlanıyor.

Avrupalı alkollü içki üreticileri, Hindistan’da uygulanan ticaret engellerine karşı verdikleri başarılı yasal mücadeleden sonra, şimdi de Türkiye’de ithalata uygulanan engellere karşı mücadele edeceklerini açıkladı. Avrupalı üreticilerin şikayeti ise, ithal viski ve rom gibi içkilere, yerli içki rakının iki katı vergi uygulandığı yönünde.

Türkiye’de içki ithali için iki ayrı makamdan izni almak gerektiğini ve bu süreçte önceden duyurulmaksızın değişiklikler yapıldığını bildiren Scotch Viski Derneği (Scotch Whisky Association-SWA) Genel Müdürü Nick Soper, "Avrupa alkollü içkilerine eşit koşullarda rekabet hakkı tanınmadığı için Türk alkollü içki piyasasında ayrımcı bir vergi ve ithalat rejimi uygulanıyor" dedi. Bu arada SWA, Türkiye de rakının yüzde 75 pazar payına sahip olduğunu ithal viskinin pazar payının yüzde ise 5 olduğunu tahmin ediyor.

Soper, kendilerinin de üye olduğu Avrupa Alkollü İçki Örgütü’nün tatil dönemi bittikten sonra Avrupa Komisyonu’na bu konuda Türkiye’yi şikayet edeceğini söyledi. Böyle bir girişim, Dünya Ticaret Örgütü’nün Türkiye’ye karşı önlem uygulamasına yol açabilir. Soper, "Türkiye’de, Avrupa alkollü içkilerine adil piyasa erişimi sağlanmasına yol açacak önlemler konusunda kısa sürede bir uzlaşma sağlanacağını umuyoruz" dedi.

Avrupa Alkollü İçki Üreticileri Derneği (CEPS), 26 Ocak’ta Türkiye’ye uyarı niteliğinde bir şikayet mektubu göndermişti. CEPS, Avrupa Birliği Komisyonu’na şikayet dilekçesini sunmadan önce Maliye Bakanlığı’na yaptığı uyarıda, "Türkiye’ye girişte uygulanan yüksek vergilerden dolayı ithalatın önü kesilmektedir. Ayrıca ülkedeki satış fiyatları üzerinde de vergiler çok yüksek. Ülkede bazı ürünlere çok yüksek vergi uygulanırken bazılarına niye yüksek vergi uygulanıyor?" demişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.