AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Virüsün mutasyonlarına karşı 3. doz aşıya ihtiyaç var mı?

Virüsün mutasyonlarına karşı 3. doz aşıya ihtiyaç var mı?
29 Mayıs 2021, 11:42

Pfizer-BioNTech aşısının 12-15 yaş arasındaki çocuklarda kullanımına onay veren Avrupa İlaç Ajansı (EMA), mutasyonlu koronavirüse yakalanan kişilerin bağışıklık süresine ilişkin verilere göre, Covid-19 aşısının 3’üncü dozuna ihtiyaç duymadıklarını açıkladı.

Covid-19’a karşı geliştirilen aşılarla halen 2 doz aşılama yapılırken, virüsün yeni mutasyonlarıyla beraber 3. doz aşıya ihtiyaç olup, olmadığı da araştırılıyor.

Mutasyonlu koronavirüse yakalananlara 3. doz aşı gerekli mi?

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Biyolojik Sağlık Tehditleri ve Asılar Stratejisi Başkanı Marco Cavaleri, mutasyonlu koronavirüse yakalanan kişilerin bağışıklık süresine ilişkin ön verilerin, şu anda aşının 3’üncü dozuna ihtiyaç duymadıklarını gösterdiğini belirterek, 3’üncü doz aşılamaya ihtiyaç duyulup duyulmadığının kesinleşmesi için daha fazla kanıt gerektiğini vurguladı.

Alternatif Covid-19 tedavilerine de değinen Cavaleri, “Hastanede olmayan Covid-19 hastaları için inhale kortikosteroidlerin yararlı olduğuna dair şu anda yeterli kanıt bulunmuyor. EMA, daha kesin kanıtlar elde edilmeden kortikosteroidlerin Covid-19 hastalarında kullanılmamasını tavsiye ediyor” dedi.

EMA’dan Pfizer-BioNTech aşısına 12-15 yaş onayı

Ajansın İnsan İlaçları Komitesi’nin 12-15 yaş arası çocuklarda Pfizer-BioNTech aşısının kullanımını onayladığını da açıklayan Cavaleri, aşının 12-15 yaş arası çocuklarda önerilen kullanımının, 16 yaş ve üzeri kişilerdeki gibi olacağını bildirdi. Cavaleri, “Kol kaslarına en az 3 hafta arayla iki enjeksiyon şeklinde uygulanacak” diye konuştu.

Böylece Pfizer-BioNTech aşısı, EMA tarafından AB üyesi 27 ülkede 12-15 yaş arası çocuklarda uygulanmak üzere onaylanan ilk aşı oldu.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.