Gıda Hattı

Virolog: Çin’deki salgın SARS’tan en az 10 kat daha kötü olacak!

25 Ocak 2020, 19:08
Paylaş
Virolog: Çin’deki salgın SARS’tan en az 10 kat daha kötü olacak!

Çin, Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın birçok farklı bölgesine yayılan ölümcül Coronavirus’u kontrol altına almaya çalışırken, uzmanlar konu hakkında karamsar.

Yeni ortaya çıkan salgın, 2003 yılında ortaya çıkan ve dünya genelinde 700 kişinin ölümüne yol açan SARS salgını ile birçok ortak özelliğe sahip olduğunda, sıklıkla iki salgın kıyaslanıyor. SARS’ın tanımlanmasına yardımcı olan Virolog (Virüs Uzmanı) Guan Yi, Washington Post’a yaptığı açıklamada, Wuhan Coronavirus’ünün SARS’tan en az 10 kat daha kötü olmasını beklediğini söyledi.

Virolog Yi: “Daha büyük bir salgın olacağı kesin”

Gazeteye yaptığı açıklamada “Daha büyük bir salgın olacağı kesin” diyen Yi; SARS’ın şu anki virüs kadar yayılmadığını ve Çin’in belirli bölgeleriyle sınırlı kaldığını söyledi.

Öte yandan gelen bilgiler; Coronavirus’ün en az 5 farklı ülkeye yayıldığını, en az 835 insana bulaştığını, 26 kişinin ise ölümüne yol açtığını gösteriyor.

Ancak sürekli değişen ve kesin olarak bilinemeyen rakamlar, kafaları karıştırıyor.

“Önlenmesi için en önemli dönemi kaçırdık!”

“Önleme ve kontrol için kritik dönemi kaçırdık” diye Yi, belirli yetkililerin görevini ihmal ettiğini de söyledi. Çin hükümetinin bazı şehirleri komple karantina altına aldığı ve salgınla ilgili bilgi akışını kontrol etmeye çalıştığı da bölgeden gelen bilgiler arasında.

Devlet Başkanı Cinping: Salgın hızla büyüyor!

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, yeni tip koronavirüs salgınının hızla büyüdüğü ciddi bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Şinhua ajansının haberine göre, Devlet Başkanı Şi ve Başbakan Li Kıçiang dahil üst düzey 25 yetkiliden oluşan Çin Komünist Partisi Politbüro Komitesi, Vuhan'da ortaya çıkan ve ülke geneline hızla yayılan yeni tip koronavirüs salgınını görüşmek üzerine toplandı.

Toplantıda salgınla mücadaleye rehberlik edecek özel bir ekibin kurulması kararı alındığı, Hubey gibi salgından etkilenen yerlere rehber ekiplerin gönderileceği, ekiplerin buralarda salgının önlenmesine yönelik çalışmaların güçlendirilmesini teşvik edeceği bildirildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.