Gıda Hattı

Veterinerlerden “Gıda mühendisi yok! Veteriner olur mu?” yazısına tepki!

5 Aralık 2020, 15:36
Paylaş
Veterinerlerden “Gıda mühendisi yok! Veteriner olur mu?” yazısına tepki!

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği (TVHB), Sözcü’de yayınlanan “Gıda mühendisi yok! Veteriner olur mu?” yazısına veteriner hekimlere dil uzattığı gerekçesiyle sert tepki gösterdi.

Sultan Uçar tarafından kaleme alınan yazı, Sözcü’de yayınlandı. Yazıda köy okullarına yemek taşımak için açılan ihalelerde “veteriner yerine gıda mühendisi kullanılması gerektiği” savunuluyor.

Bu köşe yazısına tepki gösteren TVHB, yazarın kanunları ve veteriner hekimlere nasıl hitap edilmesi gerektiğini bilmediğini iddia etti.

TVHB Merkez Konseyi Başkanı: “Hazır yemek üretiminde veterinerler görev yapabilir”

Söz konusu köşe yazısına hitaben açıklamada bulunan TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Hazır yemek, tabldot yemek ve meze üreten işyerlerinde" görev alabilecek meslekler arasında veteriner hekim meslek grubu açıkça yer almaktadır.

Türk Kamu Yönetimi içinde köklü bir geçmişi ve yeri bulunan Milli Eğitim Bakanlığının bir Genel Müdürlüğünün yürürlükteki yasaları ve mevzuatları incelemeden ve 5996 sayılı Kanunun yürütülmesinden birinci derece sorumlu Bakanlık olan Tarım ve Orman Bakanlığından görüş istemeden nasıl böyle bir karar verebilir anlamak ve izahı mümkün olmayan bir durumdur.

Ancak; gıda üretim ve güvenliğinin hangi süreçlerden geçerek nasıl sofralarımıza geldiğinden bihaber olanlar, veteriner hekimlik mesleğine dil uzatabilmektedir” dedi.

“Şiddetle kınıyoruz”

Türk Veteriner Hekimler Birliği hala yürürlükte olan kanunları hatırlatarak, Mesleki etik kuralları, ilkeleri ile objektif ve tarafsızlığı gereği; yazdığı yazıdaki bilgilerin doğruluğunu teyit etmeden ve 1954 yılında çıkarılan 6343 Sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına dair kanunda geçen meslek unvanımızı olan "veteriner" unvanını dahi kullanmayan bir gazetedeki köşe yazısından dolayı şiddetle kınıyoruz.

Birlik ayrıca yayınlanan bu köşe yazısının veteriner hekimlik mesleğinin yetki ve sorumluluklarını düzenleyen ve halen yürürlükte olan; 6343 Sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına ve 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu" hükümleri ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde gerçekleri yansıtmadığından dolayı, yasa gereği ivedilikle tekzip edilerek düzeltilmesini istediklerini ifade etti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.