Gıda Hattı

Veteriner hekimler yıpranma payı istiyor!

20 Eylül 2021, 09:37
Paylaş
Veteriner hekimler yıpranma payı istiyor!

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bir veteriner hekimin aşılama çalışması sırasında yaralandığını bildiren TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimlerin 2008’de kaldırılan Yıpranma Payı (Fiili hizmet zammı) hakkının yeniden verilmesi çağrısı yaptı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimlere yıpranma hakkının yeniden verilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Aşı uygulaması sırasında boynuz darbeleriyle yaralandı

Eroğlu, “Veteriner Hekimler Yıpranmıyor, Yaşamları Risk Altında” başlıklı açıklamasında, Şanlıurfa Suruç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Mahmut Sümer’in Yağışlı mahallesinde aşı uygulaması sırasında aldığı boynuz darbesi sonucu yaralandığını, hastanede yapılan müdahalede Sümer’e 8 dikiş atıldığını bildirdi. Evinde istirahatte olan Sümer’in durumunun iyi olduğu bilgisini paylaşan Eroğlu, şöyle devam etti:

“Değerli meslektaşımıza geçmiş olsun diyor, bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

Veteriner hekimler yıpranma payı talep ediyorlar

Bugüne kadar yüzlerce benzer olaylar yaşanmıştır. 5510 sayılı kanuna göre tehlikeli ve riskli sağlık meslek grubunda bulunan veteriner hekimlerin 2008 yılına kadar verilen ancak 2008'de kaldırılan Yıpranma Payını (Fiili hizmet zammı) hak eden öncelikli meslek grubunda olmaları gerektiği yaşanan bu olay ile bir kez daha görülmüştür.

Göreve giderken kaza geçiren, görev sırasında hayatını kaybeden, gerek şiddete maruz kalarak gerekse zoonotik hastalıklara yakalanarak ciddi sağlık problemleri yaşayan veteriner hekimler yıllardır bu yasal haklarının tekrar verilmesini talep ediyorlar, sabırsızlıkla bekliyorlar.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.