AramaArama
Gıda Hattı

Veteriner hekimler, kamuda istihdam için Bakanlıktan haber bekliyor!

24 Mayıs 2021, 10:55
Paylaş
Veteriner hekimler, kamuda istihdam için Bakanlıktan haber bekliyor!

Kamuda veteriner hekim ihtiyacı olduğunu belirten TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Veteriner hekimler, kamuda istihdam için bakanlıktan haber bekliyor” dedi. 18 veteriner hekimin koronavirüsten yaşamını yitirdiğini bildiren Eroğlu, salgının ilk döneminde artan sokağa evcil hayvan terk etme olaylarının, yok denecek kadar azaldığını söyledi.

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Özel Hayvan Hastaneleri Derneği’nin Antalya’da düzenlediği sektörle buluşma toplantısına katılarak, bir konuşma yaptı.

"Veteriner hekimsiz toplum sağlığı olmaz"

Veteriner hekimliğin 21. yüzyılla birlikte yeni anlamlar kazandığına dikkat çeken Eroğlu, “Hayvan sağlığı, gıda güvenliği, hayvan refahı, hayvan besleme, hayvansal üretim, veteriner halk sağlığı, bugün Covid-19 ile daha çok öne çıkan bir durum oldu. Veteriner hekimsiz bir toplum sağlığının olamayacağı ortaya çıktı. Hocalarımız ülkemizde de gerek saha gerekse laboratuvarlarda aşı çalışmalarının içinde yer alıyorlar. Aşının biri Faz 2 aşamasını geçti, diğerinin Faz 1 denemeleri yapılıyor. Kısa sürede yerli ve milli aşımızın insanımızın hizmetinde olacak” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, hayvancılık standartların yakalanabilmesi için gerek hayvan hastaneleri gerekse serbest çalışan veteriner hekimlerin muayene ve polikliniklerinde bir takım uygulamadaki sıkıntıların çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Veteriner hekimlerin kamuda istihdam problemi

Serbest çalışan veterinerler anlamında Türkiye’de sayısal bir sıkıntı olmadığını dile getiren Ali Eroğlu, “Ülkemizde 31 veterinerlik fakültesi var, 29’unda eğitim öğretim devam ediyor. Alt yapı yetersizlikleri var.” ifadelerini kullandı.

Kamuda ise istihdam problemi bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, “Epeyden beri Tarım ve Orman Bakanlığı kontrol ve denetim hizmetlerinin layıkıyla yerine getirilmesi, Türkiye’deki hayvan hastalıklarından kurtulabilmemiz için yeniden hem kamuda hem de serbest çalışan veteriner hekimlerin görev tanımlarını talep ediyoruz. Bu noktadan bakılırsa kamuda veteriner hekim ihtiyacı var. Veteriner hekimler, kamuda istihdam için bakanlıktan haber bekliyor” dedi.

Eroğlu, Covid-19 döneminde veteriner hekimlerin kısıtlamadan muaf tutulduğunu ve 7 gün 24 saat görevlerine devam ettiklerini bildirdi.

Evcil hayvanı sokağa terk etme olayları azaldı

Koronavirüsün ilk çıktığı dönemde evcil hayvanların terkedilmesine yönelik bir durum yaşandığını anımsatan Eroğlu, “Sanki hayvanlardan virüs geçiyor diye endişesiyle hayvanları sokağa terk etmeye başladılar. Bunun yanlış olduğunu anlatmak için çok çalıştık. Endişe edilecek durumun olmadığını anlattık. Geçen yılki mart nisan, mayıs ayındaki terk etmeler bu yıl yok denecek kadar azaldı” şeklinde konuştu.

18 veteriner hekim Covid-19'dan hayatını kaybetti

Aşılama noktasında veteriner hekimlerin öncelikli sırada yer aldığını aktaran Eroğlu, “Hekimlerimiz hayvan sahipleri, kliniğine gelip gidenlerle hep yakın temas içinde. Kısıtlamadan da muaf çalıştıkları için yüzlerce arkadaşımız korona virüse yakalandı. 18 meslektaşımız hayatını kaybetti.” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.