Gıda Hattı

Verginin Yüzde 45'ini Topladık, Denetim Bu Hafta Başlıyor

13 Ağustos 2007, 16:31
Paylaş

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, yılın ilk yarısında Türkiye vergi gelirlerinin yüzde 44,7'sinin İstanbul'da toplandığını belirtti. Koç, sadece İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın (İVDB) brüt vergi gelirlerindeki artış oranının yüzde 8,4 olduğunu ve İVDB'nin 22.1 milyar YTL tahsilat yaptığını bildirdi.

Koç, cuma günü bir grup gazeteciyle düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye'de geçen yılın ilk 6 ayında 73.1 milyar YTL olan brüt vergi gelirlerinin bu yılın aynı döneminde 80.6 milyar YTL'ye yükseldiğini ve ülke çapında brüt vergi gelirlerindeki artışın yüzde 10,1 olduğunu belirterek İstanbul'daki Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'nin brüt vergi gelirlerinin ise aynı dönemde yüzde 16 artışla 13.9 milyar YTL'ye ulaştığını kaydetti.

Koç, “Türkiye vergi gelirlerinin yüzde 44,7'si, yani 36 milyar 76 milyon YTL'si İstanbul'da toplandı. Sadece İVDB'nin brüt vergi gelirlerindeki artış oranı yüzde 8,4 oldu ve İVDB, yılın ilk yarısında 22.1 milyar YTL vergi geliri tahsil etti” diye konuştu.

Ocak-Haziran 2007 döneminde beyan edilen her 100 liranın 96 lirasının tahsil edildiğini belirten Koç, gelir, kurumlar ve KDV'den oluşan beyana dayalı vergilerin İstanbul vergi gelirleri içindeki payının yüzde 49,5'ten yüzde 52,7'ye yükseldiğini kaydetti.

Koç, Vergi Haftası kapsamında düzenlenen ödüllü bilgi yarışmasının sorularının İstanbul'da 500 bin eve girdiğini, yarışmayı önümüzdeki yıl tekrarlayacaklarını vurgulayarak “Gelir Vergisi'nin İVDB'ce tahsil edilen vergi gelirleri içindeki payı yüzde 18,9'dan yüzde 21,9'a çıkmıştır. Kurumlar Vergisi yüzde 30'dan yüzde 20'ye düştüğü halde beyana dayalı vergiler içinde Kurumlar Vergisi'nin de payı artmıştır” dedi.

Koç, cebri takibata yönelik çalışmalara hız verildiğini, bu çalışmaların olumlu sonuçlarının önümüzdeki dönemde kendini göstereceğini ifade ederek geçen yılın ilk yarısına göre bu yılın ilk 6 ayında yüzde 12 artışla 4 bin 34 mükellefe gayrimenkul haczi konulduğunu, yüzde 50 artışla 37 bin 361 araç için trafik şube müdürlüğüne haciz bildirisi gönderildiğini ve yüzde 59 artışla 1609 aracın fiilen haczedildiğini bildirdi.

Öte yandan Koç, İstanbul'da çok büyük, tanınmış bir firmanın bile rakamlarında toplama hatası yaparak 10-12 milyon YTL vergi kaybına neden olduğunun tespit edildiğini bildirdi. Koç, yeni bir ekiple önümüzdeki hafta başından itibaren yoğun bir inceleme ve denetim programı başlatacaklarını belirterek “Belli noktalara bakmayı planlıyoruz. Denetim, sadece sokağa çıkarak olmayacak, defter ve belgelere de bakılacak” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.