Gıda Hattı

Vergi Usul Kanunu kabul edildi

6 Ekim 2021, 21:28
Paylaş
Vergi Usul Kanunu kabul edildi
Meclise taşınan vergi usul kanunu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna taşındı ve kabul edildi. AK parti milletvekillerinin isteği ile kabul gören kanun herkesi ilgilendiriyor.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ve 49 AK Parti milletvekilinin imzalarıyla TBMM’ye sunulan Vergi Usul Kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Teklife göre, basit usulle vergilendirilen mükellef kazançları gelir vergisinden muaf tutuluyor. ‘Küçük esnaf’ diye tabir edilen 850 bin civarındaki mükellef yıllık beyanname vermeyecekler. İnternet üzerinden sosyal içerik üreten kişilerin bu yolla elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden istisna tutuluyor.

Vergi Usul Kanunu kabul edildi
Vergi Usul Kanunu kabul edildi

Hayata geçirilecek

Teklife göre, tarım sektörü ve çiftçilerin kamu kurum ve kuruluşlarından aldıkları destekler gelir vergisinden istisna tutulacak. Fiziki ortamdan bağımsız olarak elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecek. Mükelleflere hızlı ve etkin hizmet verilebilmesinin sağlanması, vergi dairesince yapılan işlemlerin elektronik ortamda kurulan vergi daireleri tarafından da yerine getirilmesini temin edecek düzenlemeleri yapma konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yetki veriliyor. Mükelleflerin bildirmeye mecbur olduğu bilgilerin Bakanlığa yazılı veya elektronik olarak bildirilmesi, bildirimi yapılmış olarak kabul edilecek.

(İHA)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.