Gıda Hattı

Vergi borcu yapılandırmada son gün

30 Eylül 2021, 12:40
Paylaş
Vergi borcu yapılandırmada son gün
Vergi borcu olanlar dikkat! Vergi ve diğer bazı borçlar için yapılandırma düzenlemesi gelmişti. 7326 sayılı kanundan yararlanmak isteyenlerin vergi dairelerine gitmesi gerekiyor. 4.336.000 mükellefin başvurduğu yapılandırmadan bugün saat 23.59 a kadar yararlanabilirsiniz.

Vergi ile birlikte bazı borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler sürüyor. Son haftaya girildi ve 17 Eylül itibariyle 108 milyar 322 milyon lira alacak yapılandırılması gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya ilişkin açıklama yaptı.

9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bu uygulama ile bazı alacakların ve vergilerin yeniden yapılandırılması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin hükümlerden yararlanmak isteyenler için bir ay daha uzatma kararı gelmişti. SGK’dan yapılan açıklamaya göre borç yapılandırması isteyen vatandaşlar SGK il müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine 30 Eylül saat 23.59’a kadar yapılandırma başvurusu yapabilecekler.

Açıklamada SGK merkezine 4B sigortalılarının e-devlet üzerinden posta yoluyla ya da şahsi olarak SGK il Müdürlüğü'ne veya sosyal güvenlik merkezine başvuru yapabilmeleri mümkün. E-devlet üzerinden posta yoluyla ya da şahsen dosyalarının bulunduğu il müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekecek. Mükelleflerin başvurularını ve borçlarını yapılandırabilecekleri pek çok kanal bulunuyor.

 

Çiftçiye kuraklık desteği

4.336.000 Mükellef başvurusunu yaptı

Düzenleme ile ilgili olarak mükellefler bu konuya yoğun bir ilgi gösterdi. Yapılandırma kanunundan yararlanmak isteyenler vergi dairelerine 4.336.000 mükellef başvurusunu gerçekleştirdi. 17 Eylül itibariyle yapılandırma hizmeti 108 milyar 322 milyon lira alacağın tahsil edilmesini sağladı. Bu kapsamdaki alacaklara karşılık 7 milyar 513 milyon tahsilat gerçekleşti.

Yetkililer son günü beklemeden başvuruları yapmaları konusunda uyarıda bulundular. Özellikle de koronavirüs salgını nedeniyle mükelleflerin elektronik ortamdan başvurularını yapmaları istendi.

Hangi borçlar yapılandırma kapsamında

Vergi ve prim borçları başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna olan kesinleşmiş borç cezaları kaldırılıyor veya güncelleme yapılarak taksitle ödeme imkanı sağlanıyor. İhtilafların sonlandırılması amacıyla dava safhasında olan alacaklar da yapılacak yapılandırmalar ödenebiliyor. Hakkında vergi incelemesi olan mükelleflerde incelemelerin bitmesi ile birlikte düzenlemeden yararlanabilecekler. Beyan dışı bırakılmış vergiler pişmanlıkla beyan edilerek taksitlendirilebiliyor. Kanun ile getirilen bir diğer imkan da işletme kayıtlarının düzeltilmesi bu kapsamda işletmede mevcut olup kayıtlarda yer almayan makine, teçhizat, demirbaş kayıtları ve mevcut olmayan emtia, makine, demirbaş, teçhizat kayıtları yer alıp işletmede mevcut olmayan kasa mevcudu ile ortaklardan alacaklar ilişkin kayıtlarda düzeltme için başvurular yapılabiliyor.

Peşin ödeme yapacaklara müjde! İndirim uygulanacak

Borç yapılandırma taksitleri için son gün 1 Kasım 2021 olarak belirlendi. 1. taksit ödemeleri için son gün 1 Kasım 2021 olarak belirlendi. 2 taksit ise 30 Kasım 2021 tarihine kadar ödenmeli. Cumhurbaşkanı kararı ile borç yapılandırmaların ilk taksit ve peşin ödenebileceği sürede 1 ay boyunca uzatıldı. Buna göre vergi dairelerine başvurusunu yapan mükellefler ilk taksitlerini peşin ödemeyi tercih ettilerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım 2021 gününe kadar yapmalılar. 2. taksit ise en geç 30 Kasım'a kadar gerçekleştirilmeli.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.