Gıda Hattı

Venezuela’dan sıfır gümrükle gıda ithalatının yolu açıldı

21 Ağustos 2020, 11:20
Paylaş
Venezuela’dan sıfır gümrükle gıda ithalatının yolu açıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Venezuela’dan peynir, pirinç, yağlı tohumlar ve çikolata ürünlerinin de aralarında olduğu bazı gıda ürünlerinin sıfır gümrükle ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2842), 21 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararla, Türkiye Cumhuriyeti ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti arasındaki ticaretin geliştirilmesi anlaşması uyarınca, Venezuela menşeili bazı tarım ürünleri ithalatı için tarife kontenjanı açıldı.

Buna göre, Venezuela’dan Karar’da yer alan miktarlarda; taze ve eritme peynir, pirinç, yulaf, yer fıstığı, kolza tohumları, ayçiçeği tohumu, hint yağı tohumu, susam tohumu, yağlı tohum ve meyvelerin un ve kaba unları, Çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları sıfır gümrükle ithal edilebilecek.

Açılan tarife kontenjanı dışındaki ithalatta ise yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde ilgili madde için tespit edilen gümrük vergisi ile varsa Toplu Konut Fonu veya varsa Tarım Payı olarak fona ödenecek Euro uygulanacak.

Karar çerçevesinde yapılacak ithalat için Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğünce ithal lisansı düzenlenecek.

Tarife kontenjanı miktarları, her takvim yılında yeniden dağıtılacak.

Tarife kontenjanlarının dağıtım yöntemi de belirlendi

Cumhurbaşkanı Kararı çerçevesinde tespit edilen tarife kontenjanlarının dağıtım yöntemi ile başvuru ve kullanım usul ve esasları da, Ticaret Bakanlığınca yayımlanan tebliğle belirlendi.

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğe göre, tarife kontenjanlarının dağıtımı bazı ürünler için Beyanname sırasına göre tahsis yöntemi (BSGTY), bazıları için ise Talep Toplama Yöntemi (TTY) ile yapılacak.

2020 yılına münhasıran, tahsisatı TTY’ye göre yapılan tarife kontenjanlarından faydalanabilmek için, Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 işgünü içerisinde Bakanlığa müracaat edilmesi gerekecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.