Gıda Hattı

Venezuela, Avrupa’yı da böldü! İtalya AB’ye karşı çıktı

4 Şubat 2019, 18:07
Paylaş
Venezuela, Avrupa’yı da böldü! İtalya AB’ye karşı çıktı

İtalya’nın Avrupa ülkelerinin Venezuela Devlet Başkanı olarak Juan Guaido’yu tanıma kararını reddettiği bildirildi.

İtalya’nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Venezuela kararına karşı çıktı. Reuters haber ajansının paylaştığı bilgiye göre İtalya, AB’nin Venezuela Devlet Başkanı olarak Juan Guaido’yu tanıma kararını reddetti.

Avrupa Birliği Venezuela hakkında ne karar almıştı?

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu, Meclis Başkanı Juan Guiado’yı “Venezuela Devlet Başkanı” olarak tanıdığını duyurmuştu.

Avrupa Parlementosu’nda yapılan oyalamada Venezuela Meclis Başkanı Juan Guiado, 104 oya karşı 439 oyla “Venezuela Devlet Başkanı” olarak tanınmıştı. Oylamanın ardından Parlamento, Avrupa Birliği Diplomatik Servisine ve üye ülkelere aynı kararı vermeleri çağrısında bulunmuştu.

Parlamento adına yazılı açıklamada bulunan Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini; “Demokrasiyi yeniden kurmak için yeni özgür, şeffaf ve güvenilir cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılabilene kadar ülkenin tek meşru geçici başkanı olarak Guiado’yu tanıyoruz” demişti.

Guaido, yaklaşık bir ay önce kendisini geçici devlet başkanı ilan ederek ülkede siyasi kaos başlatmış, mevcut Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya makamı terk etmesi çağrısında bulunmuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.