Gıda Hattı

Vasile Petru Tarlev kimdir? Vasile Petru Tarlev hayatı

6 Ekim 2021, 16:09
Paylaş
Vasile Petru Tarlev kimdir? Vasile Petru Tarlev hayatı
Vasile Petru Tarlev kimdir? Ünlü siyasetçi hangi çalışmalar yapmıştır. Vasile Petru Tarlev biyografi hakkında merak ettiklerinizi sizler için hazırladık. Vasile Petru Tarlev hayatı ve hayat felsefesi ve siyasi rolü nedir?

Vasile Petru Tarlev kimdir? Moldovalı siyasetçi nasıl bir yaşam sürmektedir? Doğum günü olan bugün araştırılmaktadır.

Vasile Petru Tarlev biyografi

doğum; 6 Ekim 1963

mesleği; Moldovalı siyasetçi.

Vasile Petru Tarlev hayatı

Ekim 1963 yılında Moldova, Basarabyaska'da dünyaya geldi. Kişinev Devlet Politeknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ukrayna, Kiev’de teknik bilimler üzerine doktora yaptı. Bukuriya firmasında mühendis olarak çalışmaya başladı ve bir süre sonra bu kurumun başkanlığına yükseldi. Akabinde Moldova Anonim Ortaklıklı Şirketler Birliği Başkanlığı görevine seçildi. 1997-2000 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık nezdinde Ekonomik Konsey üyeliği yaptı. 2001-2005 ve 2005-2008 yılları arasında ardı ardına iki dönem Başbakanlık yaptı.

Vasile Tarlev kimdir
Vasile Tarlev

Eylül 2008’de üç partiyi bir araya getirerek Moldova Merkeziyetçiler Birliği'ni kurdu. Halen bu partinin başkanı olarak aktif siyasetle uğraşıyor. Ülkesinin en saygın ödülü olan üstün hizmet madalyası da dahil olmak üzere, dünyanın çeşitli kurum ve kuruluşlarınca verilen ödülleri bulunan Tarlev, evli ve iki çocuk babasıdır.

Tarlev, Moldova'da herhangi bir baskı veya skandal olmadan kendi inisiyatifiyle istifa eden ilk siyasetçidir. Mart 2009'daki seçimlere girilirken 4 parti kendisini feshederek Tarlev'in partisine katılmıştır. Tarlev, AB'ye ve Rusya'ya eşit mesafeli tarafsız bir dış politika yanlısıdır. Bu tercihte ülkede bulunan etnik farklılıkların kötüye kullanılma ihtimali ve Rus askeri güçleri de etkili olmaktadır.

2008 Aralık ayında Arı Hareketi'nin konuğu olarak Türkiye'de bazı temaslarda bulunmuştur.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.