AramaArama
Gıda Hattı

“Van kedisi en saldırgan tür” iddiasına itiraz var!

10 Eylül 2021, 14:42
Paylaş
“Van kedisi en saldırgan tür” iddiasına itiraz var!

Türkiye’de milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşan Van kedisi, Helsinki Üniversitesi'nin 26 farklı kedi ırkı üzerinde yaptığı araştırmada “en saldırgan tür” olarak gösterildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi, iddiayı reddetti.

Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi tarafından kedilerin karakterleri ve davranışları üzerinde yapılan araştırmada; cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle bilinen Van kedisinin “en saldırgan tür” olduğu iddiasına, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezinden itiraz geldi.

“En saldırgan tür iddiasını kabul etmiyoruz”

Van kedileri üzerinde 20 yıldır araştırma yapan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, Helsinki Üniversitesi'nde 26 farklı kedi ırkı üzerinde yapılan araştırmayı yetersiz buldu.

Van kedisinin karakter yapısını bilmeden ‘en saldırgan’ ırk olarak anılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını savunan Kaya, “Dünyanın her yerinde yapılan bir araştırmaya saygı duymak gerekiyor. Çok kapsamlı bir araştırma yapıldığı söyleniyor. Helsinki’de kaç tane Van kedisi var? Kaç Van kedisi üzerinde araştırma yapıldı ve neler üzerinde yapıldı? Van kedisinin karakter yapısını bilmeden, alıp başka bir ırkla karşılaştırdığınız zaman bu ırkın ‘en saldırgan’ ırk olarak tarif ediyorsunuz ki, bu doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Bizler bunu kabul etmiyoruz” dedi.

“Van kedisi sahibiyle duygusal bağ kurar”

Van kedisinin sahibiyle kurduğu duygusal bağ nedeniyle sahibini kimseyle paylaşmak istemeyen bir hayvan olduğuna dikkat çeken Kaya, “Van kedileri, hiç tanımadığı biriyle de bir anda yakınlık gösterip hiçbir şey olmamış gibi bağ kuramayan bir hayvandır. Bu özelliğinden dolayı bu saldırgan bir kedidir, ‘niye tanımadığı kişide durmuyor’ şeklinde değerlendirirseniz bu yanlış olur. Dünyada en fazla orijinal Van kedisi barındıran Van Kedisi Araştırma Merkezidir. Bizim niye bu araştırmadan haberimiz yok, biz niye buna paydaş değiliz?” diye sordu.

“Bağımsızlıkçı bir kedi ama bu unvanı hak etmiyor”

Van kedisinin asla dünyanın ‘en saldırgan’ kedisi unvanını hak etmediğini savunan Kaya, “Öyle de değildir. Bunun tersini de ispatlamaya hazırız. Van kedisi duygusal ve sahibiyle bağ kurabilen uysal bir hayvandır. Bağımsızlıkçı olduğu doğrudur. Diğer kediler gibi de sabahtan akşama kadar yatan bir hayvan değildir. Ancak oyuncudur, zekidir, sahibiyle duygusal bağ kurar ve uysal bir hayvandır” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.