Gıda Hattı

Van Kahvaltısı ile rekor kırdılar

2 Haziran 2014, 13:53
Paylaş
Van Kahvaltısı ile rekor kırdılar

Van’da düzenlenen ‘Dünyanın En Kalabalık Kahvaltı Sofrası’ rekor denemesi, 51 bin 793 kişi ile kırıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) öncülüğünde Van Valiliği ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere birçok kurum, sivil toplum kuruluşunun destek verdiği ‘Dünyanın En Kalabalık Van Kahvaltısı’ rekor denemesi, 1 Haziran’da Atatürk Kültür Parkı’nda gerçekleştirildi. Vatandaşların turnikelerden geçerek tek tek alana alınmasının ardından saat 09.00’da turnikelerin kapatılması ve Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici’nin verdiği startla rekor denemesi başladı.

Horon ve halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı kahvaltı programına katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Van, Doğu Anadolu’nun yükselen yıldızıdır. Kalkınma odağıdır. Van’ın çok güzel değerleri var. Biz bu değerleri barış ve huzur ortamında halkımızın refahına dönüştürmek istiyoruz. Van kahvaltısını artık tüm dünya bilecek, bütün dünyayı artık Van’da misafir etmek istiyoruz. Etnik yapısı ne olursa olsun, mezhebi dini ne olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun, herkes birlikte Van’a sahip çıkıyor. Tekrar hayırlı olsun.” diye konuştu.

Guinness Van Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici, 2011 yılından beri “En kalabalık kahvaltı” rekorunun kırılmadığını belirterek, “Bu rekor 18 bin 941 kişiyle Amerika’ya aitti. Amerika için üzülüyorum, çünkü Van’a hayırlı uğurlu olsun. Yeni bir dünya rekoru. Van 51 bin 793 kişi ile rekoru kırdı.” dedi.

Gemici, konuşmasının ardından Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ile Van TSO Başkanı Necdet Takva’ya Guinness tarafından hazırlanan sertifikayı verdi.

Van TSO Başkanı Takva da tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Bu rekoru hep beraber kırdık. Bu rekor ile barış ve kardeşlik sofrasını birlikte kurduk. Van’a hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu. Guinness rekorunu sevinçle karşılayan vatandaşlar ise halk oyunları ekipleri ile halay çekip horon tepti.

Bu arada, Van’da uzun yıllardan bu yana “Bak Hele Bak” adıyla kahvaltı salonu işleten Yusuf Konak da Guinness Türkiye Temsilcisi Gemici tarafından Van TSO Başkanı Takva'ya verilen sertifikayı yere bırakarak öptü. Konak, sevinç gözyaşları döktü.

Gıdahattı.com/02.06.2014

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.