Gıda Hattı

Valilik açıkladı: “Vatandaşlara bozuk BioNTech aşısı değil koruyucu etkisi azalmış aşı uygulandı”

20 Eylül 2021, 23:07
Paylaş
Valilik açıkladı: “Vatandaşlara bozuk BioNTech aşısı değil koruyucu etkisi azalmış aşı uygulandı”
Zonguldak’ta aşı uygulamalarına ilişkin olumsuz bir durum tespit edildi. Valilik konuya açıklık getirdi. Bozuk değil etkinliği zayıf aşı uygulandı dedi.

Zonguldak Valiliği’nden yapılan açıklamada, kamuoyunda yayınlanan bazı haberlerde ikinci doz olarak yapılan bazı aşıların bozuk olduğu iddiası üzerine Atatürk Devlet Hastanesi yönetimi tarafından inceleme başlatıldığı belirtildi. 17 Temmuz tarihinde uygulanan Covid-19 Biontech aşılarından bir bölümünün “aşının koruyucu etkisini azalacak şekilde uygulandığının hastane yönetimince tespit edildiği kaydedildi.

Aşılar kesinlikle bozuk değil

Açıklamaya göre bunun üzerine konu Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ile Önlenebilir Hastalıklar Dairesi Başkanlığına iletilerek, izlenmesi gereken yol hakkında görüş soruldu. Daire Başkanlığı ise cevap olarak daha önce de benzer durumlara karşı Pandemik Aşı Uygulamaları Komisyonunca verilen kararlar doğrultusunda aşıların tekrar edilmesi gerektiği görüşünü bildirdi. Aşıların kesinlikle bozuk olmadığı, koruyucu etkisinin azalacak şekilde uygulanmış olması sebebiyle tekrar edilmesinin uygun görüldüğü belirtildi.

(İHA)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.