Gıda Hattı

Vakumlu ambalaj, bakliyatta bozulmayı önlüyor

2 Haziran 2015, 00:10
Paylaş
Vakumlu ambalaj, bakliyatta bozulmayı önlüyor

Kuru gıda olarak tabir edilen bakliyat ürünlerinin, bilinenin aksine belirli derecelerin altında ve rutubeti az olan yerlerde muhafaza edilmesi gerekiyor. Geleneksel ambalajlarda paketlenen, belli sıcaklık ve nemin üzerinde depolanan ve satışa sunulan ürünlerin özellikle yaz mevsiminde daha çabuk bozulması nedeniyle vakumlu ambalaj tercih ediliyor.

Bakliyat ürünlerinin tüketiciye daha sağlıklı ve hijyenik olarak sunulmasından öne çıkan vakumlu ambalaj kullanımı, son yıllarda giderek artıyor. Kuru gıda sektörünün önde gelen şirketlerinden Reis Gıda da, özellikle siyah pirinç, kepekli pirinç ve buğday irmiği gibi spesiyal ürünlerini vakumlu ambalaj ile tüketicisine sunuyor. Vakumlu ambalajı sayesinde toz ve hava ile ilişkisi kesilen ürünler, ilk günkü tazeliğini ve lezzetini 24 ay boyunca koruyabiliyor. Vakum etkisiyle paketlerin içinde bakteri, maya, küf, haşere gelişimini önlenerek, ürünlerin dokusu ve görünüşü uzun süre muhafaza ediliyor. Reis Gıda’nın vakum teknolojisi kullanarak ambalajlanan ürünleri, özel karton kutular içinde muhafaza ediliyor.

Üretimden paketlemeye kadar tüm aşamalarda sağlıklı ve hijyenik ürün hassasiyetini gözettiklerini vurgulayan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Üretimde en hassas noktamız her zaman atalarımızın asırlardır ekip biçtiği yerli ürün tercihi olurken, paketlemede de hijyen faktörü her zaman önceliğimiz oldu. Bu önceliğimiz bize, Avrupa Gıda Hijyeni Sertifikası olan HACCP belgesini sektöründe ilk alan Türk firması unvanını kazandırdı.” dedi. Sağlıklı ve hijyenik üretimin bir parçası olarak vakumlu ambalaj çalışması başlattıklarını belirten Reis, şunları kaydetti:

“Kuru gıda olarak tabir edilen bakliyat ürünleri bilinenin aksine belirli derecelerin altında ve rutubeti az olan yerlerde muhafaza edilmelidir. 15 derece sıcaklık ve yüzde 60 nemin üzerinde depolanan ve satışa sunulan bakliyat ürünü, geleneksel ambalajlarda özellikle sıcak dönemlerde çabuk bozulabiliyor. Biz bu bozulmayı tamamen doğal bir yoldan önleyen teknolojiyi kullanarak sunuyoruz. Spesiyal ürünler kategorisinde yer alan kepekli pirinç, siyah pirinç ve buğday irmiği ürünlerimizin vakumlu ambalajlarla sektöre kazandırıyoruz. Her fırsatta vakumlu ambalajın yararları ile sağladığı yüzde 100 hijyen konusunda tüketicilerimizi uyarıyoruz. Vakumlu ambalajda yapılan işlem, sadece ambalajın içerisinde yer alan havanın alınarak ürünün paketlenmesidir. Bu yolla, hiçbir katkı maddesi kullanmadan kurtlanma, böceklenme gibi zararlıların üründe gelişmesi önleniyor. Böylece ürünler ilk günkü tazeliğini koruyarak muhafaza edilebiliyor. ”

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.