AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Uzun yol sürücülerinin derdi ne?

Uzun yol sürücülerinin derdi ne?
4 Eylül 2015, 13:51

En büyük problemleri olarak fazla kilolarını gösteren uzun yol sürücüleri, yemek tercihlerini kuru fasulye ve et ürünlerinden yana kullanıyor. Sürücüleri trafikte en çok sinirlendiren şey ise hatalı araç kullananlar…

Brisa’nın markası Lassa tarafından uzun yol sürücülerini daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmek üzere 2011 yılında hayata geçirilen “Yola Sağlam Çık” adlı sosyal sorumluluk projesinin 2015 yılı Türkiye turu tamamlandı. Projede görevli beslenme uzmanı ve spor eğitmeni, Mayıs ve Haziran aylarında 32 şehirde 44 noktayı ziyaret ederek 5.501 uzun yol şoförüne ulaşarak, beslenme ve sporun emniyetli sürüşe etkileri konusunda bilgi verip, önerilerde bulundular. Projenin beşinci yılı sonunda toplam 17 bin 282 uzun yol şoförüne sağlıklı yaşam ve trafik güvenliği konusunda danışmanlık sağlandı.

IMG_7134

“Yola Sağlam Çık” projesi, uzun yol şoförlerinin kişisel tercihlerine dair ilgi çekici detayları da gün yüzüne çıkardı. Görüşülen sürücülerin %70-75’inin fazla kilolu olduğu, öte yandan öğün atlayan, aşırı şeker ve yağ tüketen, uzun saatler çalıştıkları için egzersiz yapmaya fırsat bulamayan sürücülerin tansiyon, şeker ve kan değerlerinin yükseldiği ortaya çıktı. Bölgesel olarak sürücülerde görülen hastalıklar değişiklik gösterse de az su tüketiminin neden olduğu mide ve böbrek problemleriyle beraber, düzensiz ve yanlış beslenme sonucu kolesterol ve tansiyon problemleri baş gösteriyor.

Yanlış beslenme alışkanlıkları hareketsizlikle birleştiğinde birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi, trafik güvenliğini de tehlikeye atıyor. Hareketsizlik nedeniyle sık sık kramplar, boyun ve bel tutulması gibi sorunlar yaşayan uzun yol şoförleri, kas-sinir koordinasyonunda güçlük çektikleri için kaza riski artıyor. Öte yandan yanlış beslenme neticesinde ani düşen kan şekeriyle gelen uyku hali ve ağır yiyecekler tüketilmesinden kaynaklanan hazımsızlık gibi sorunlar da trafikte dikkat dağınıklığına yol açıyor.

Sevdikleri yemek; kuru fasulye ve et ürünleri

2015’te projeye katılan sürücülerden 2.882’i, Lassa’nın geleneksel anketine de katıldı. Sürücülerin tercihlerini ve şikayetlerini ortaya koyan anket, 2013 yılına göre sürücülerin ortalama çalışma saatlerinin 1 saat kısaldığını gösterdi. 2013’te günde 10 saat çalışan sürücüler, 2015’te 9 saat çalıştığını belirtti.

Uzun yol şoförlerinin en sevdiği sanatçılar sıralamasında 2013 yılında birinci sırada yer alan İbrahim Tatlıses, 2015’te de %43’lük oranla liderliği elde etti. Onu Orhan Gencebay ve Sibel Can takip etti.

Üçte biri Galatasaray taraftarı olan sürücülerin oranı 2013-2015 yılları arasında aynı kalırken, %24’ten %28’e yükseldi. Beşiktaşlılar ise bir puan artışla %13’lük dilimi oluşturdu.

Şoförlerin en sevdiği yemek ise kuru fasulye ve et ürünleri oldu. Uzun yol şoförlerinin %65’i trafikte hatalı araç kullananların kendilerini sinirlendirdiğini belirttiler.

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, “Yola Sağlam Çık projemizle son beş yıldır uzun yol sürücülerine yüz yüze ulaşarak, günlük hayatları içinde bir mola almalarını, trafikte sağlıkla ve emniyetle ilerlemeleri için kendilerine bilgi sağlamayı hedefliyoruz. Projemiz ile Türkiye’yi yaygın bir rota ile geziyoruz. 2015 yılında 32 ili ziyaret ettik. Yaptığımız görüşmeler ve anketler sürücülerin sağlık sorunlarından şikayetçi olduğunu ortaya koyuyor. Sürücülerle dengeli bir beslenmenin nasıl olması gerektiğini, basit kültür-fizik hareketleriyle yaşam kalitelerini nasıl yükseltebileceklerini ve trafikte daha sağlıklı yol alabileceklerini paylaştık” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.