Gıda Hattı

Üzüm rekoltesinde tahminler kötü

9 Ağustos 2015, 11:39
Paylaş
Üzüm rekoltesinde tahminler kötü

Mart-Nisan aylarında Ege Bölgesi’nde etkili olan soğuk hava ve don olaylarının kuru üzümde %40 rekolte kaybına yol açtığı, geçen sezon 328 bin ton olan çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin, bu sezon 196 bin tona düşmesinin beklendiği bildirildi. 

İzmir Ticaret Borsası (İTB) koordinatörlüğünde İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçılar Birliği, Manisa ve Alaşehir Ticaret Borsalarının destekleriyle Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen, Ege Bölgesi çekirdeksiz kum üzüm rekolte tahmin çalışmaları tamamlandı.

İTB Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda, 20 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan rekolte tahmin çalışmalarında elde edilen ilk sonuçları açıklayan İTB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin 2015-2016 sezonunda %40 azalacağını edildiğini söyledi. Zincircioğlu, “2015-2016 sezonunda 1 milyon 408 dekar bağ sahasında, hava şartlarının normal devam etmesi halinde 196 bin 109 ton çekirdeksiz kum üzüm üretileceği ve hasadın Ağustos ayı ortalarında başlayacağı tahmin edilmektedir. Bu üretim döneminde yaşanan iklimsel sorunlar ve verimin dalgalı olması sebebiyle 10-15 gün sonra ikinci kez küçük bir heyetle sorunlu bölgeler gezilip, nihai rekolte sonuçlarına ulaşılacak” diye konuştu.

Zincircioğlu, 1 Ağustos tarihi itibariyle 240 bin ton karşılığında 430 milyon dolar değerinde kum üzüm ihracatı gerçekleştirildiğini, ortalama ihraç fiyatının ise 1,79 dolar/kg olduğunu da bildirdi.

Spekülasyona dikkat!

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep ise arz talep dengesine dikkat çekerek, “İki yıl önce biz üzümü 2 bin 500 dolar seviyelerinden 3 bin dolarlara kadar satmıştık. ‘Bu sene kaybettiğimiz oranları geri kazanalım’ diye bin 600 seviyelerine kadar düşürdük. Burada ülke ekonomisinin ciddi kaybı söz konusu oldu. Buradan hepimiz etkilendik. Sektörde spekülasyonlara dikkat edelim” uyarısında bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.