AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Uzmanlardan bağırsak düğümlenmesi için “Hatalı beslenme” uyarısı

Uzmanlardan bağırsak düğümlenmesi için “Hatalı beslenme” uyarısı
26 Ekim 2015, 12:00

Gaz yapıcı nitelikte olan gıdaların tüketimi bazı kişilerin sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebildiğini belirten uzmanlar, baklagiller ve mısır gibi gıdaların aşırı tüketiminin yanı sıra, hızlı yemek yeme, lokmaları iyi çiğnememe ve yemek yerken konuşma gibi bazı yanlış beslenme davranışlarının da sindirim sistemine zarar verdiğini belirtiyor.

Doç. Dr. Serdar AkçaDoğru beslenmenin sağlıklı bir hayat sürmenin kilit noktalarından birisi olduğunu vurgulayan Gastroenterolog Doç. Dr. Serdar Akça, mekanik ya da beslenme hataları sonucu gelişen, bağırsak düğümlenmesi ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Bazı gıdalar sindirim sistemini zorlayabiliyor

Tüketilen gıdaların içeriği, kimi zaman sindirim sistemini zorlayabilmektedir. Özellikle rafinoz adı verilen şekeri içeren fasulye, mercimek, bezelye, lahana, brüksel lahanası ve brokoli gibi gıdaların sindirimi bazı kişiler için zor olabilir. Eğer sindirim sistemi bunu sindirmek için yeterli değilse görevi, ince ve kalın bağırsak içindeki bakteriler üstlenir. Tüketim esnasında aşırı gaz oluşabilir, bu gazın bağırsaklarda ilerlemesinde ve çıkışında zorluk olursa bağırsak düğümlenmesi gelişebilir.

Gaz yapıcı gıdaların etkileri kişiden kişiye değişiyor

Yemek sonrası yaşanan şişkinlik hissi, çoğu zaman tuvalete çıkıldığında geçmektedir. Burada özellikle kişinin genel sağlık durumu, bağırsaklarının anatomik yapısı ve karın içindeki duruşu önemlidir. Bu yapılanma kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için gaz yapıcı gıdaların her kişide bağırsak düğümlenmesine neden olmayacağı unutulmamalıdır. Ancak ülser gibi sindirim sistemi problemleri varsa veya daha önce karın bölgesinde cerrahi işlem yapılmış ise bu kişiler beslenmelerine özellikle dikkat etmelidir.

Yaş ilerledikçe yoğurt ve peynir tüketilmeli

Sütte bulunan laktoz, yaş ilerledikçe bazı kişilerde rahatsız edici olabilir. Yaşla birlikte zaman içinde kişilerin vücudunda süt şekerini sindirecek enzim azalmaktadır. Araştırmalar da laktoz intoleransının erişkin nüfusta yüzde 30 olduğunu göstermektedir. Bu nedenle yaşlandıkça insanlar süt içmeyi azaltır, çünkü süt içince oluşan gazdan rahatsız olur. Böyle bir durumda süt miktarını rahatsız etmeyecek düzeye çekmek, yaş ilerledikçe de süt yerine yoğurt ve peynir tüketmek daha doğru olacaktır.

“Karnım balon gibi şişti” diyorsanız…

Sindirim sisteminin içerisindeki algı yapan sinirler, vücuttaki gazın size zarar verip vermeyeceğini belirlemektedir. İrritabl bağırsak sendromu olan kişilerde ise sinirlerin algısında bir sorun vardır. Aslında kişinin gaz problemi yoktur. Karnı balon gibi şişen kişilerin gaz nedeniyle şikayetleri varsa, doktora gidip bunun nedenini araştırması ve doğru tedaviyi alması gerekmektedir.

Hazımsızlık ve şişkinliğe neden olan faktörler

Sindirim sistemindeki gazın kişiyi ne ölçüde rahatsız ettiği önemlidir. Aşırı gazdan şikayet eden insanların çoğunda yapılan ölçümlerde, bağırsakta normal insanlardan daha fazla gaz tespit edilmemiştir. Ancak hastanın sık sık yaşadığı şişkinlik ve gaz problemi varsa mutlaka doktora danışmalıdır. Sindirim sistemine olması gerekenden fazla hava kaçmasına neden olan faktörler, şu şekilde sıralanabilir:

Lokmaları yetersiz çiğnemek

Yemeği büyük lokmalar halinde yutmak

Hızlı yemek yemek

Yemek yerken konuşmak

Midenin asit salgısında sorun olması

Atrofik – kronik gastrit

Aşırı yağlı yemek tüketilmesi

Protein tüketiminin günlük miktarı aşması

İnce bağırsaklarda parazit varlığı

Şeker ya da karaciğer hastası olmak.

Aşırı gaz oluşması durumunda mekanik bir etki olmaksızın bağırsak düğümlenmesi yaşanıyorsa, bağırsak hareketlerini artıracak bazı manevralarla durumun kontrol altına alınabildiğini belirten Doç. Dr. Akça, “Ancak bağırsak düğümlenmesi bazen çok ilerleyebilir ve kanamaya, duvarda incelmeye yol açabilir. Böyle durumlarda bağırsağı harekete geçirmek için cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir” diye konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.