AramaArama
Gıda Hattı

Uzmanlar uyarıyor: Kahvaltı kesinlikle atlanmamalı!

5 Mayıs 2019, 11:16
Paylaş
Uzmanlar uyarıyor: Kahvaltı kesinlikle atlanmamalı!

Bilimsel bir araştırmaya göre kahvaltı yapıyor olup olmamanız kalp damar hastalıklarından erken ölüm riskinizle bağlantılı olabilir. Journal of the American College of Cardiology adlı dergide yayınlanan çalışma, kahvaltıyı atlamanın kalp damar hastalıkları, özellikle de felce bağlı ölüm riskinin artması ile ciddi bir bağlantısı olduğunu gösterdi.

Araştırmada kişilerin yaş, cinsiyet, ırk, sosyoekonomik statü, beslenme, yaşam tarzı, vücut kütle endeksi gibi değişkenleri hesaba katılarak yapılan hesaplamaya göre, hiç kahvaltı yapmayan kişilerde kalp damar hastalıklarından dolayı ölüm oranı, her gün yapanlara göre %87 daha yüksek.

Makalenin yazarlarından, Iowa Üniversitesi'nden Dr. Wei Bao, halk arasında kahvaltının günün en önemli öğünlerinden biri olduğunun düşünüldüğünü, ancak bu konuda çok fazla veri olmadığını söyleyerek, bu son çalışmanın kahvaltının uzun vadede faydalarını gösteren sonuçlar içerdiğini ifade etti.

Kalp damar hastalıkları her yıl 15 milyondan fazla can alıyor

Diyabet, yüksek tansiyon ve yağ metabolizması bozuklukları, kalp damar hastalıklarına yönelik risk faktörleri olarak görülüyor. Son çalışmadaki sonuçlar, kahvaltı ve bu risk faktörleri arasındaki ilişkiyi doğruluyor. Kalp damar hastalıkları, özellikle de kalp krizi ve felç, dünyanın önde gelen ölüm nedeni. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2016 yılında bu hastalıklardan kaynaklanan ölüm sayısı 15,2 milyon.

Çalışmada ABD'de yapılan Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketi verileri kullanıldı. 1988-1994 yılları arasında, 40-75 yaş arasında 6 bin 550 yetişkini kapsayan "kahvaltı yapma" verileri toplandı. Ortalama 18,8 yıllık bir takip süresinden sonra, 2011'de bu kişilerin sağlık durumları incelendi. Katılımcıların 619'unun bu dönemde kalp damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiği görüldü.

Düzenli kahvaltı yapmak riskleri düşürüyor

Ölüm verileri sosyoekonomik statü, vücut kütle endeksi, yaş gibi değişkenlere göre ayarlandıktan sonra, hiç kahvaltı yapmadığını beyan eden kişilerde kalp damar hastalıklarından dolayı ölüm oranının, her gün düzenli kahvaltı yaptığını beyan edenlere göre çok daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmayı yorumlayan bazı uzmanlar ise, sabahları kahvaltı yapmayı atlayan kişilerin aynı zamanda çoğunlukla oldukça sağlıksız yaşıyor olduklarını belirtti. Kahvaltı yapmama alışkanlığının daha ziyade sigara tiryakileri, aşırı alkol tüketenler, fiziksel olarak durağan yaşayanlar, düşük kalitede beslenenler ve düşük geliri olanlar olduğunu belirten uzmanlar, bu faktörlerin kişileri daha yüksek risk altına soktuğunu ifade etti. Araştırmacılar ise verilerin bu etkenlerden arındırılarak değerlendirildiğini ifade ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.