AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Uzmanlar uyarıyor! Gebelikte demir takviyesi şart

Uzmanlar uyarıyor! Gebelikte demir takviyesi şart
5 Nisan 2016, 12:01

Gebelik sırasında kadınlarda anemi (kansızlık) sorununa sıklıkla rastlanıyor. Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan anemi türü ise demir eksikliği anemisi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan, gebelere hamileliğin 16’ncı haftasından sonra mutlaka demir takviyesi yapılması gerektiğini vurguluyor.

Cevahir-Tekcan-gidahattiOp. Dr. Cevahir Tekcan, gebelerde demir eksikliğine bağlı olarak ve kaybedilen kanın yerine konmamasından dolayı demir eksikliği anemisinin sıklıkla görüldüğüne dikkat çekerek,  şunları kaydetti: “Gebelikte hem bebeğin doğum sonrası kullanacağı demirin depolanması hem de gebenin artan kan hacmi nedeniyle, normal bir insandan çok daha fazla demir ihtiyacı oluşur. Ayrıca B12 vitamini eksikliği, kronik hastalıklar ve genetik yapı gibi durumlar da kansızlığa sebep olur. Kansızlık gebelerde genellikle halsizlik, yorgunluk, kalp atım sayımında artma, uyku, çabuk yorulma ve konsantrasyon güçlüğüne neden oluyor.

Gebelikte demir içeren gıdalar tüketilmeli

hamilelik-sureci-gidahattiGebelikte kansızlığın hem anne hem de bebek üzerinde olumsuz etkileri vardır. Kansızlık gebelerde doğum sonrası kanamaların artmasına sebep oluyor ve rahmin toplanmasını güçleştiriyor. Bebek üzerinde erken doğuma, anne karnında gelişme geriliğine ve bebekte ani ölümlere sebep oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü gebenin kansızlığı olsun ya da olmasın 16’ncı haftadan sonra günlük demir takviyesi yapılmasını öneriyor. Demir takviyesi gebede bazı yan etkilere sebep olsa da, bebek büyüme evresine geçtiği için annenin karnındaki demiri alıyor ve anneyi de bebeğin gelişimini de etkiliyor.

Demirden zengin gıdalar;

  • Yumurta
  • Kırmızı et
  • Ceviz, fındık, badem
  • Kırmızı kuru üzüm
  • Keçiboynuzu
  • Pekmez
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler

hamilelikte-beslenme-gidahattiC vitamini demir emilimini arttırır. Bu yüzden demirden zengin gıdaların tüketimi sırasında portakal, maydanoz, limon tüketilmesi gerekiyor.

Çalışan anneler bunları unutmayın

Demir ve protein oranı yüksek olan yemekler tercih edin.

Kısa ve sık aralar verin.

Aktivitelerinizi azaltın.

Rutine bağlayın ve fitness’a gidin.

Erken yatın.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.