Gıda Hattı

Uzmanlar uyardı: COVID ve grip ‘ikiz pandemiye’ yol açabilir!

3 Ekim 2021, 14:00
Paylaş
Uzmanlar uyardı: COVID ve grip ‘ikiz pandemiye’ yol açabilir!

Uzmanlar, 2021 – 2022 kış döneminde, COVID-19 ve gribin aynı anda etkili olabileceği endişesini taşıyor. Peki bunun nedeni ne?

Geçtiğimiz kış, koronavirüs pandemisi nedeniyle dünyada birçok ülkede katı önlemler uygulandı. Bu sayede, grip de her yıl olduğu kadar yayılmadı. Sonuç olarak çok az grip vakasına rastlandı.

Ancak 2021’in başından itibaren, birçok ülkede yaygın aşılamanın da etkisiyle pandemi önlemlerinin hafifletildiği bir dönemi yaşıyoruz. Kış aylarına geçtiğimiz yıla kıyasla çok az önlemle girerken, grip enfeksiyonlarının da geçtiğimiz yıla kıyasla ciddi bir artış gösterebileceği düşünülüyor.

Uzmanlar ise halihazırda tüm dünyada etkili olan ve halen devam eden COVID-19 pandemisine grip pandemisinin de ekleneceği ve adeta bir ‘ikiz pandemi’ yaşanabileceği endişesini taşıyor.

Eğer bu senaryo gerçekleşir ve bir ‘ikiz pandemi’ yaşarsak, her 2 hastalığın da ölüm oranları korkutucu derecede yükselebilir.

Grip ve COVID-19 tedavileri birbiri ile çelişiyor!

COVID-19 aşıları, koronavirüse yakalananların ölüm oranını önemli ölçüde düşürüyor. Öte yandan sağlık uzmanları, koronavirüs hastalarının aynı anda gribe yakalanmasının, ölüm oranları yükseltebileceğini düşünüyor.

COVID-19 ve gribin kişiyi ayna anda enfekste etmesiyle ilgili çalışmaların sayısı oldukça az. Yapılan az sayıdaki araştırmadan elde edilen bazı verileri, kişinin aynı anda grip ve COVID-19 virüsleri ile enfekte olmasının, tedavileri karmaşık hale getireceğini, hastaların daha ağır belirtiler yaşayacağını gösteriyor.

COVID-19 tedavisinde, oksijen takviyesine ihtiyaç duyulan hastalarda steroid ilaçlar yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak mevcut araştırmalar, grip enfeksiyonu sırasında bu ilaçların kullanılmasının gripte ölüm oranını arttırabileceğini gösteriyor. Bu kış doktorlar, her 2 hastalığı da aynı anda taşıyan kişileri tedavi etmekte, önceden yaşamadıkları bir güçlüğü yaşayacak gibi görünüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.