Gıda Hattı

Uzmanlar uyardı: Bebek formüllerini evde yapmayın!

29 Mayıs 2022, 15:00
Paylaş
Uzmanlar uyardı: Bebek formüllerini evde yapmayın!

Günümüzde toplumların birçok davranışında etkili olan sosyal medyadaki kaygı verici bir trend, uzmanları harekete geçirdi.

Uzmanlar farklı sebeplerle evde bebek formülü yapmayı düşünen ebeveynleri uyardı,  evde yapılacak bebek formülünün bebeklerin büyümesi ve sağlığı için elzem olan vitamin ve besinleri içermeyebileceğini ve bebek formüllerinin evde yapılmaması tavsiyesinde bulundu.

Ülkemizde bu yönde yaygın bir trend yok. Ancak ABD’de bazı ebeveynlerin fiyat artışları ve satın alma kısıtlamaları sebebiyle evde bebek formülü yapma arayışına yöneldiği biliniyor.

1960’larda uygulandığı söylenen bir tarif, Facebook’ta yüzbinlerce kez paylaşıldı. Bu tarifte suyu buharlaştırılmış (evapore) süt, su ve Karo mısır şurubu kullanılıyor.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), ise bir açıklama yaparak evde yapılan bebek formülü için uyardı.

Kaliforniya Calabasas Pediyatri’nin kurucusu ve birçok ebeveyn kitabının yazarı Tanya Altmann da bu uyarıları yerine buluyor.

Altmann, “Hastalarıma, evde bebek formülü yapmamalarını söylüyorum. Evde yapacağınız bebek formülün bebeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Bebeğinizin büyümesi ve gelişimi için son derecede tehlikeli olabilir, hatta bebeğinizin hastalanmasına neden olabilir” diye konuştu.

İnternette dolaşan tarifleri de değerlendiren Altmann, ilave şekerin çocuklar için güvenli veya sağlıklı olmadığını söyledi, “Karo mısır şurubu, eskiden kabızlığa karşı kullanılıyordu. Ancak etkili olmadığı çin tavsiye edilmiyor. Üstelik zararlı bakteriler barındırabiliyor” diye konuştu.

Ev yapımı bebek formülü, bebekleri riske atıyor!

Purdue Üniversitesi’nde hemşirelik yüksek okulunda doçent olan Azza Ahmad, ev yapımı bebek formüllerinin “bulaşı ve enfeksiyon” riski barındırdığını söyledi. Ayrıca, ürünlerin yeterince bulunmaması nedeniyle kaygılansa da ebeveynlerin hiçbir zaman formülüne fazladan su koymamasını, bunun hızlıca bebeğin besin dengesini bozacağını ekledi.

Bebek formüllerinin yeterince bulunmaması nedeniyle sosyal medyada dolaşan paylaşımlardan birinde de, su ile karıştırılan portakal suyunun, 3 haftadan sonra bebeklere verileceği şeklindydi. Ancak Emzirme Tıbbı Akademisi (Academy of Breastfeeding Medicine), meyve suyu veya diğer bebek formülü ikamelerine karşı uyardı, “6 aydan küçük bebeklere herhangi bir su, çay veya meye suyu vermeyin” açıklamasını yaptı.

Bebek formülü yerine keçi sütü kullanılabilir mi?

Başka Facebook paylaşımlarında da bebek formülü yerine keçi sütü kullanılması tavsiye edildi. Ancak Washington’daki Ulusal Çocuk Hastanesi’nden  Gabrina Dixon’a göre, keçi sütü insan bebekleri için gerekli besinleri içermiyor. Dixon, folat, B12 gibi anemiye karşı koruyan besinlerin keçi sütünde bulunmadığını da ekledi.

AFP’ye konuşan uzmanlar, ebeveynlerin beslenme seçenekleri konusunda doktorları ile görüşmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: © Agence France-Presse

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.