AramaArama
Gıda Hattı

Uzman uyarısı: “Koronavirüs çoğunlukla aşısızları öldürüyor”

14 Ağustos 2021, 13:31
Paylaş
Uzman uyarısı: “Koronavirüs çoğunlukla aşısızları öldürüyor”
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, ölenlerin ise neredeyse tamamının aşı yaptırmayan kişilerden oluştuğuna dikkat çekti.

Koronavirüs aşısı olup yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının yok denecek kadar az olduğunu belirten Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, ölenlerin ise neredeyse tamamının aşı yaptırmayan kişilerden oluştuğuna dikkat çekti.

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, aşı takvimi doğrultusunda 2-3 doz koronavirüs aşısı yaptırdıktan sonra koronavirüse yakalanan ve yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının yok denecek kadar az olduğunu açıkladı.

Aşı yaptıran ve yaptırmayan kişilerin ölüm oranlarını kıyaslamanın mümkün dahi olmadığını vurgulayan Üstündağ, korona virüs aşısı yaptırmasına rağmen korona virüse yakalanan ve ölen kişi sayısının yok denecek kadar çok az olduğunu bildirdi.

“Aşı olup, hastalığa yakalanan kişi sayısı çok az”

Aşı takvimi doğrultusunda iki doz ve üç doz korona virüs aşısı yaptırmasına rağmen korona virüse yakalanan kişilerin sayısının çok az olduğunu anlatan Üstündağ, bu kişilerin hastalansa dahi çoğu kez hastalığı hafif geçirdiğini vurguladı. Vatandaşların kafasını karıştıracak söylemlerde bulunmanın topluma yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu söyleyen Üstündağ, vatandaşlara aşı yaptırmaları çağrısında bulundu.

“Ölümler, aşılanan kişilerde aşısızlara kıyasla çok azaldı”

Korona virüs salgınının başladığı ilk zamanlar çok fazla sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini üzülerek belirten Üstündağ, aşılama sayesinde korona virüse yakalanan, hastalanan, yoğun bakımda yatan sağlık çalışanlarının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu belirterek, “Ölümler aşılanan ile aşılanmayan arasında kıyas kabul etmeyecek kadar azalmış oldu. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına tam uymayı sağlarsak bir daha pik yaşamayız" açıklamasında bulundu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.