Gıda Hattı

Uzman uyarısı: “İklim değişikliği ülkemiz için en önemli beka sorunu”

29 Kasım 2021, 12:50
Paylaş
Uzman uyarısı: “İklim değişikliği ülkemiz için en önemli beka sorunu”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, iklim değişikliğinin; ekonomik kayıplara, gıda fiyatlarında artışa ve su sıkıntılarına yol açtığını dile getirerek, “Ülkemiz için de en önemli beka sorunu” dedi.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nin konferanslar serisi kapsamında çevrimiçi düzenlenen toplantıda, “İklim Değişikliği ve Ekosistemler” konusu ele alındı.

Glasgow’daki COP26 Konferansı

Programda bir sunum gerçekleştiren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, iklim değişikliği nedeniyle, ormanların ve ekosistemlerin giderek önem kazandığının altını çizdi. Glasgow’da düzenlenen 26. Taraflar Konferansı (COP26) hakkında bilgiler veren Tolunay, konferansın 27 yıldır gerçekleştirildiğini ve organizasyona sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, özel sektör temsilcilerinin katıldığını söyledi.

“İklim değişikliği; ekonomik kayıplar, gıda fiyatlarında artış, su sıkıntısı”

2030 yılına kadar sera gazının yüzde 50 azaltılmasının planlandığını söyleyen Pro. Dr. Tolunay, süre git gide kısaldığı için kalıcı politikaların önem kazandığına işaret etti.

Ormansızlaşmanın durdurulamadığını ve tropikal bölgelerde ormanların yok olduğunu belirten Tolunay, buzullar eridiği için deniz suyunda yükselmeler yaşandığını kaydetti. Tolunay, ekonomik kayıplara, gıda fiyatlarında artışa ve su sıkıntılarına sebep olan iklim değişikliğinin ülkemiz için de en önemli beka sorunu olduğuna vurgu yaptı.

Sunumunda; sanayi devriminden günümüze sıcaklık artışı, atmosferin sera etkisi, yıllık sera gazı salınımları gibi konularda bilgiler paylaşan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, iklim değişikliğiyle mücadelenin önemini dile getirdi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.