Gıda Hattı

Üzerine sinek konan yemek yenebilir mi?

6 Temmuz 2021, 15:00
Paylaş
Üzerine sinek konan yemek yenebilir mi?

Yazın yaklaşmasıyla dışarıda daha çok zaman geçiriyor, evlerimizde pencereleri çok daha sık açıyoruz. Böyle dönemlerde eve gire sineklerin yediğimiz içtiğimiz şeylere konmasıyla sıkça karşılaşıyoruz. Peki üzerine sinek konan yemek yenebilir mi?

Gelin bir sineğin yiyeceğe konduğu zaman tam olarak neler yaşandığına yakından bakalım…

Sinek konduğu yeri hemen keşfetmeye başlıyor

Sinek bir gıdaya konduğunda hemen onun yüzeyini keşfetmeye başlıyor.

ABD Tarım Bakanlığı’nda moleküler biyoloji uzmanı olarak çalışan Dana Nayduch’a göre sinek eğer konduğu yüzeyi yenebilecek bir şey olarak görürse yüzeye bir miktar salya salgılıyor.

Sineklerin dişleri bulunmadığından, burun benzeri ağzından bir miktar salya çıkararak gıdaları bir miktar sıvılaştırmaya çalışıyor, daha sonra da bu salyayı çekerek yutuyor. Kulağa iğrenç gelebilir ancak sineklerin beslenme biçimi böyle.

Bu işlem sinek bir yüzeye konduktan saniyeler sonra başlayabiliyor. Yüzeyi keşfeden sinek salyanın yanında yeni yüzeye dışkısını da bırakabiliyor.

| Gıda zehirlenmesi belirtileri nedir? |

Sinekler, sayısız zararlı mikrop taşıyor!

Sineğin üzerine konduğu gıdaya bulaştırabileceği maddeler, daha önce nerelerde gezdiğine göre değişiyor. Sinekler yaşadıkları bölgeye göre dışkı, çöp, ölü hayvanlara da konabiliyor ve buralarda bulunan bakterileri bacaklarında taşıyabiliyor.

Nayduch ve meslektaşları yaptıkları çalışmada yetişkin ev sineklerinde 200’ün üzerinde zararlı (patojen) mikroorganizma bulunduğunu belirledi.

Üzerine sinek konan yemek için en kötü senaryo

En kötü senaryo, zararlı mikroorganizmalar taşıyan bir sineğin yiyeceğinize konması ve mikroorganizmanın yiyecekte çoğalacak zaman bulması.

Diyelim ki çöp veya hayvan dışkısına konan bir sinek, daha sonra sandviçinize kondu. Bu sandviç de birkaç saat oda sıcaklığında bekledi.

Florida Üniversitesi’nden böcek uzmanı William Kern’e göre böyle bir senaryoda o sandviçin tüketilmesiyle birlikte Salmonella ve E. coli gibi enfeksiyonlar görülebilir. Söz konusu enfeksiyonlar ölümcül olmasa da birkaç günü hasta geçirmenize yol açacaktır.

Böceklerin yol açabileceği sağlık sorunları, yaşanan bölgeye göre de değişebiliyor. Sinekler bazı durumlarda kolera, dizenteri, vibriyoz gibi ölümcül hastalıkları dahi gıdalara bulaştırabiliyor.

| Escherichia coli nedir? Belirtileri nelerdir? E. coli tedavisi nasıl yapılır? |

Ne yapmak gerekiyor?

Pis bir bölgede yaşamıyor ve sineği hızlıca kovduysanız genellikle endişelenecek bir şey bulunmuyor. Öte yandan vücutlarımız da her gün karşılaştığımız bir miktar zararlı mikropla başa çıkma konusunda genellikle iyi iş çıkarıyor.

Yine de siz siz olun, sineklerin dolaştığı yerlerde gıdaları sineklerin konabileceği şekilde açık bırakmayın…

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.