Gıda Hattı

Uzaylı Ta-Ha Çocuklara Tavuk Etini Sevdirecek

19 Mart 2008, 21:57
Paylaş

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu, tavuk etini sevdirmek için proje başlattı. Platform, çocuklara tanıtım amacıyla ise ilki 'Uzaylı Ta-Ha'nın Dünya Macerası' olmak üzere çeşitli yayınlar hazırlattı.

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Türkiye'de toplumu sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmek için harekete geçti. "Sağlıklı Büyüyen Türkiye İçin Daha Çok Protein" adı verilen sosyal sorumluluk projesi, yılsonuna kadar 400 bin aileye ulaşmayı hedefliyor.Türkiye'de tavuk eti üretiminin yüzde 85'ini gerçekleştiren 16 firmanın oluşturduğu platformun yeni projesini STBP Başkanı Pak Piliç'in sahibi Zuhal Daştan ve Şen Piliç Genel Müdürü İpek Üstündağ anlattı. Üstündağ, projenin Türkiye'de çok düşük olan hayvansal protein tüketiminin artırılması amacıyla okullar, Halkevleri, fuarlar, satış noktaları gibi ortamlarda tanıtılacağını belirtti. 2008 boyunca yürütülecek eğitim ve bilgilendirme çalışmalarıyla sürdürülecek proje kapsamında "sağlıklı beslenme ve protein" temalı yayın dizisinin yer alacağını söyleyen Üstündağ, bu kapsamda yayınlar da hazırladıklarını kaydetti. Üstündağ'ın verdiği bilgiye göre "Uzaylı Ta-Ha'nın Dünya Macerası" adlı masal serisinin ilkini çocuk eğitimi alanında uzman yazar Aysel Gürmen ve çizer Mustafa Delioğlu, "Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için protein" adlı kitapçığı ise uzman diyetisyen Dilara Koçak hazırladı.

5 aydır zarardayız

STBP Başkanı Zuhal Daştan, amaçlarının protein alımında sağlıklı ve ucuz bir gıda olan tavuk tüketimini artırmak olduğunu söyledi. Sektörün kaygan bir zeminde ilerlediğini ve iki büyük kriz atlattığını söyleyen Daştan, "Erman Toroğlu çıktı 'hormonlu' dedi. Tam bunu aştık, bu kez kuş gribi çıktı. Bir kez daha yumruk yedik. Ama bugün o krizleri aştık" dedi. Bu platformun o dönemde kurulduğunu sözlerine ekleyen Daştan, "Bu platformu kurarken 'Çocuğumuza yedirmeyeceğimiz hiçbir şeyi satmayacağız' dedik. Üyelerimiz 365 gün 24 saat her türlü denetime açık" diye konuştu.

Ancak yem fiyatlarındaki yükseklik ve yüksek kapasite oranları yüzünden sektörün 5 aydır zararına çalıştığını sözlerine ekleyen Daştan, "3 firma kapandı. Tarım ürünleri artık yakıt üretiminde kullanılıyor. Brezilya ve ABD ile rekabet edemiyoruz. Tavuk eti bugün en ucuz et. Kilosu 3 YTL" diye konuştu.

Et tüketimi yüzde 3

Diyetisyen Dilara Koçak ise Türkiye'de gelir düzeyi düşük ailelerin tahıla dayalı beslendiğini belirterek et tüketiminin sadece yüzde 3 olduğunu söyledi. Günlük enerjinin sadece yüzde 44'ünün ekmekten yüzde 14'ünün ise tahıl ürünlerinden sağlandığını dile getiren Koçak, şöyle devam etti:

"İnsanın beslenmesinde birinci derecede önem taşıyan protein, B vitaminleri, demir, çinko kalsiyum gibi besin öğelerinden zengin et, tavuk, balık, süt ve türevleri ve hatta kuru baklagiller düşük gelirli aileler tarafından yeterince sağlanamamaktadır. Besin tüketim dengesizliği okul çağı çocukları için de önemlidir. Kronik beslenme yetersizliğinin bir göstergesi olan yaşlarına göre kısa boylu (bodur) kabul edilen çocukların oranı ilk yaştan itibaren devamlı bir artış göstermektedir. 24-59 aylık çocukların yaklaşık yüzde 15'i bodur olarak sınıflandırılmıştır."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.