Gıda Hattı

Uzayda bol bol mantar mı yiyeceğiz?

9 Haziran 2022, 14:55
Paylaş
Uzayda bol bol mantar mı yiyeceğiz?

SpaceX'in NASA için gerçekleştireceği 25'inci kargo görevinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na taşınacak mantar belki de geleceğin uzay yemeği olacak.

İlk olarak 2012 yılında Amerika'daki Yellowstone Ulusal Parkında bulunan Fusarium flavolapis türü mantar, bölgedeki asitli volkanik kaynak sularında yaşayabiliyor olmasıyla dikkat çekti. Bu uç koşullara uyum sağlayabilen mantarın uzay şartlarında da iyi bir performans sergileyebileceğini düşünen bilim adamları bunu Uluslararası Uzay İstasyonu ISS'de test edecek.

ISS'ye kargo taşıyan özel bir şirket olan SpaceX, 25'inci seferinde bu mantar türünü de istasyona götürecek. NASA'nın Rekabetçi Araştırmaları Destekleme Programı EPSCoR çerçevesinde yapılacak çalışma Montana Eyalet Üniversitesi, BioServe Uzay Teknolojileri ve Nature's Fynd (Doğanın Hazinesi şeklinde çevrilebilecek bir kelime oyunu) adlı bir girişimci şirket tarafından yürütülecek.

Yerçekimsiz ortamda küf mantarı üretimi

Fusarium adı ve Yellowstone parkında bulunduğu için ticari olarak kısaca Fy olarak adlandırılan bu mantar ilk olarak NASA ve Amerikan Ulusal Bilim Vakfı tarafından desteklenen bir araştırma programında Dr. Mark Kozubal tarafından izole edildi. Kozubal daha sonra Fy'yi bitki bazlı et ve süt ikameleri üretiminde kullanılabilecek bir protein olarak ticarileştirebilmek adına Nature's Fynd şirketini kurdu. Fy bu yılında başında etsiz kahvaltılık sosis ve süt ürünü içermeyen krem peynir gibi ürünlerin de arasında bulunduğu bir ürün yelpazesi ile pazara çıktı.

Firma NASA'nın Küçük İşletmelere Teknoloji Transferi programı dahilinde çalışmayı sürdürürken uzayda mikrobiyel biyoüretim teknolojileri ile ilgili bir araştırma çağrısına katıldı. Bu çerçevede Montana Üniversitesi ile iş birliği içerisinde geliştirilen ve uzaydaki mikro yerçekimi ortamında Fy üretebilecek biyoreaktörün testlerinin ISS'de yapılması için  onay alındı.

Küf mantarı eksiksiz bir protein kaynağı olabilir

küf

Fy'nin astronotlar için bir gıda potansiyeli taşımasının en önemli nedeni, insan ihtiyaçlarına en uygun şekilde 9 temel aminoasidi içermesi. Fy'nin bir diğer özelliği de net olarak yeni protein olması, yani bitki ya da hayvan proteinleri gibi bir protein kaynağının başka bir proteine dönüştürülmesini gerektirmiyor. Fy'nin kendi kendine protein üretebilme özelliği, uzun süreli uzay yolculukları için güçlü bir gıda adayı olmasını sağlıyor. Bilim insanları 10 Haziran'dan sonra Fy'nin bu vaatleri uzayda gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini görecekler.

Bu proje NASA'nın uzun süreli uzay yolculukları için gıda kaynakları geliştirme girişimleri çerçevesinde fonlanan birçok projeden biri. Kurum bu yılın başlarında Derin Uzay Gıda Yarışmasının 2'nci fazı kapsamında 1 milyon dolarlık bir ödül vereceğini açıkladı. Yarışma en az kaynağı kullanacak ve en az atığı ortaya çıkaracak sürdürülebilir gıda üretim teknoloji ve sistemlerine yönelik inovasyonu desteklemeyi amaçlıyor. Mikro yerçekimi ortamında yapılan deneyler arasında kurabiye pişirmek ve 3 boyutlu yazıcı ile pizza basmak gibi girişimler de yer alıyor.

Kaynak: Techspoon

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.