Gıda Hattı

Uykusuz kaldığımızda vücudumuzda neler oluyor?

7 Mart 2022, 12:44
Paylaş
Uykusuz kaldığımızda vücudumuzda neler oluyor?

Eğer gece yatakta dönüp durduysanız, ertesi gün nasıl hissedeceğinizi zaten biliyorsunuzdur: Yorgun ve huysuz. Ancak her gece önerilen 7 ila 9 saatlik uykuyu alamamak kendinizi sersem ve huysuz hissettirmekten daha fazlasını yapıyor.

Uyku yoksunluğunun etkileri genelde uzun vadeli oluyor. Zihinsel yeteneklerinizi azaltıyor. Hatta fiziksel sağlığınızı bile riske sokabiliyor. Bilim, zayıf uykuyu kilo alımından zayıflamış bir bağışıklık sistemine kadar bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendiriyor.

Şimdi uyku yoksunluğunun nedenlerini ve belirli vücut fonksiyonlarını  tam olarak nasıl etkilediğini daha yakından inceleyelim!

Uyku yoksunluğunun nedenleri

Özetle, uyku yoksunluğu sürekli uyku eksikliği veya düşük uyku kalitesinden kaynaklanır. Düzenli olarak 7 saatten az uyumak, sonunda tüm vücudunuzu etkileyen sağlık sonuçlarına yol açabilir. Bu aynı zamanda altta yatan bir uyku bozukluğundan da kaynaklanabilir .

uykusuzluk problemi nasıl çözülür?

Vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için havaya ve yiyeceğe ihtiyacı olduğu gibi uykuya da ihtiyacı vardır. Uyku sırasında vücudunuz kendini iyileştirir ve kimyasal dengesini geri kazandırır. Beyniniz yeni düşünce bağlantıları kurar ve hafızanın korunmasına yardımcı olur.

Uyku yoksunluğu, zihinsel yeteneklerinizi ve duygusal durumunuzu da olumsuz etkiler. Kendinizi daha sabırsız hissedebilir veya ruh hali değişimlerine yatkın olabilirsiniz. Ayrıca karar verme süreçleri ve yaratıcılığı tehlikeye atabilir.

Uyku yoksunluğu yeterince uzun sürerse, halüsinasyonlar görmeye başlayabilirsiniz. Bipolar duygudurum bozukluğu olan kişilerde uyku eksikliği de maniyi tetikleyebilir.

Uyku yoksunluğu, bağışıklık sisteminizin güçlerini oluşturmasını engeller. Yeterince uyumazsanız, vücudunuz istilacıları savuşturamayabilir ve ayrıca hastalıktan kurtulmanız daha uzun sürebilir.

Uzun süreli uyku yoksunluğu, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumlar için riskinizi de artırır. Gece boyunca uyandığınızda, bu sizi soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız bırakan uyku yoksunluğuna neden olabilir.

Uyku yoksunluğu, yemek yedikten sonra vücudunuzun daha az insülin salmasına da neden olur. İnsülin kan şekeri (glikoz) seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

Uyku yoksunluğu ayrıca vücudun glikoz toleransını düşürür ve insülin direnci ile ilişkilidir. Bu bozulmalar diyabet ve obeziteye yol açabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.