Gıda Hattı

Uyku kalitesini artıran 12 besin!

3 Ekim 2020, 14:53
Paylaş
Uyku kalitesini artıran 12 besin!

Tükettiğimiz besinlerle uyku kalitesini azaltıp artırabileceğimize dikkat çeken uzmanlar, kaliteli uykulu için 12 besini açıkladılar.

Uyku bir lüks değil, bir ihtiyaç. Bu nedenle iyi ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı düzenli uykudan geçiyor. Uyku düzeni üzerindeki temel faktörlerden birisinin de beslenme olduğunu belirten uzmanlara göre, gün içerisinde tüketilen besinlerin uyku kalitesinde oldukça büyük etkisi var ve bazı besinleri daha sık tüketerek daha kolay uyuyabilmek mümkün…

Pandemi sürecinin yaşandığı bu dönemde ise stres ve kaygı düzeyinin artması, beslenme düzeninin bozulması gibi durumlar uyku bozukluklarına neden oluyor.

Uyku ile beslenme arasındaki ilişki!

“Uyku ve beslenme arasında birbirini etkileyen karşılıklı bir ilişki var” diyen Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, uyku kalitesini artıran 12 besin hakkında bilgi verdi.

Arslan, “Uyku düzeninin bozulması sağlıklı beslenme düzenini olumsuz yönde etkilerken tüketilen bazı besinler de uyku kalitesini azaltmaktadır. Örneğin, gece geç saatlerde uyumanın fast food tüketimini artırdığına, sebze tüketimini azalttığına ve düşük fiziksel aktiviteye neden olduğuna dair yapılan çalışmalar mevcuttur. Ayrıca kronikleşmiş uykusuzluğun besin alımını artırdığı ve buna bağlı olarak vücut ağırlığının arttığı yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Buna karşılık tükettiğimiz bazı besinlerle de uyku kalitemizi artırabilir ya da bozabiliriz. Özellikle akşam yemeğinde sindirimi zor yiyecekler, kızartmalar, yağ ve şeker içeriği yüksek gıdalar tüketmek ve uyku saatine yakın zamanlarda kafein içeriği yüksek çay, kahve, kola gibi içecekleri tüketmek hem uykuya geçişi zorlaştıracak hem de uyku kalitesini azaltacaktır” şeklinde konuştu.

Uyumadan 2 saat önce besin alımı kesilmeli!

Uykuya geçişi kolaylaştırmak için ilk yapmamız gereken şeylerden biri ise uyumadan en az 2 saat önce besin alımının kesilmesidir. Bunun yanın da kafein içermeyen bitki çayları da uykuya geçiş konusunda önemli bir yardımcıdır. Özellikle passiflora bitkisinin çayının uykusuzluk üzerine hafif düzeyde olumlu etkileri olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

Uyku kalitesini artıran besinler

Uyku kalitesini artıran besinlerin ortak özelliği triptofan amino asidinden zengin olmaları. Triptofan seratonin hormonunun üretimini artırırken seratonin de mealtonin hormonunu destekler. Melatonin vücudun gece ve gündüz farklılıklarına uyum sağlamasında görev alır. Yani hava karardığında uykumuzun gelmesini, aydınlandığında da uyanmamızı sağlar. Dolayısıyla triptofan içeriği yüksek olan besinler uyku kalitesini artırır. Ayrıca yatmadan önce kurubaklagiller, yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi magnezyum içeriği yüksek olan gıdaları tüketmek uyku kalitesini pozitif yönde etkilemektedir. Uykuya geçişi kolaylaştıran besinleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Muz
 • Kayısı
 • Elma
 • Ispanak
 • Tatlı patates
 • Badem
 • Keten tohumu
 • Süt
 • Yoğurt
 • Kefir
 • Kurubaklagiller
 • Kafeinsiz bitki çayları

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.