AramaArama
Gıda Hattı

Uygun görülen gıdalar AB’den fon alabilecek!

14 Ocak 2016, 16:15
Paylaş
Uygun görülen gıdalar AB’den fon alabilecek!

Tarım Komitesi, meyve ve süt içeren işlenmiş gıdaların okullarda sağlıklı beslenme programı kapsamında Avrupa Birliği’nden fon alabileceğini duyurdu. Ancak ilerleyen günlerde ürünlerin içermesi gereken maksimum tuz, şeker ve yağ miktarlarının daha da düşürülebileceğini belirtti.

Fon anlaşması, ilk olarak Avrupa Parlamentosu Genel Kurul toplantısında görüşülecek, daha sonra Konsey’in onayına sunulacak. Eğer onaylanırsa, süt ve süt ürünleri için verilen fon, 20 milyon avrodan 100 milyon avroya çıkarken, meyve ve sebze içeren ürünlerin fonu 150 milyon avroya çıkacak. Tedarikçilerini seçme, yerel üretimlerine öncelik verme ve kısa tedarik zincirleri oluşturma hakkı olan okullara fon desteği sağlanacak.

Çorba, komposto, meyve suyu, yoğurt, peynir ve aromalı sütlü içecekler; bu bağlamda değerlendirilecek uygun, işlenmiş ürünler. “Sadece sağlıklı besin içeriğine sahip ürünler bu fondan faydalanabilir” maddesi nedeniyle tatlandırıcı ve yapay lezzet artırıcı madde içeren gıdalar, bu fondan faydalanamayacak.

cocuk-beslenme-gidahattiAvrupa Parlamentosu Üyeleri; ilave şeker, tuz ve yağ içeren ürün dağıtımına “istisnai durumlarda” izin verilebileceğini bildirdi. Çorbadaki tuz, bu istisnai durumlardan birine örnek olabilir. Ona da, sadece sağlık ve beslenmeden sorumlu yetkili makam tarafından onaylandıktan sonra izin verilecektir.

Ürünün içermesi gereken maksimum tuz, şeker ve yağ miktarlarını Konsey’in belirleyeceğini söyleyen bir Avrupa Parlamentosu Üyesi, uygulamada maksimum şeker seviyesinin %8 olacağını ifade etti. Ancak bu seviyenin 2008 yılında belirlendiğini, çocuklarda obezitenin o günden bu güne arttığı göz önünde bulundurulursa, bu şeker seviyesinin daha da düşürülebileceğini sözlerine ekledi.

Şu anda bu seviyenin değiştirilmediğini belirten Parlamento Üyesi, Komisyon’un bunu daha sonra değiştirebileceğini söyledi.

Çikolatalı süt gibi kakao içeren ürünler, kakao içermesine rağmen program kapsamında değerlendirilebilecek ancak AB fonları, nihai ürünün en az %90’ını oluşturması gereken ürünün sütlü kısmı için geçerli olacak. Bu oran, meyveli yoğurtlarda %75’e düşüyor.

Avrupa Birliği Üyesi Devletler, taze ürünlere öncelik vermek zorunda ancak bu, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Belçika, Bulgaristan ve Portekiz gibi bazı Üye Devletler, fonlarının tamamını taze ürünlere ayırıyor. Macaristan ve Polonya'nın fonunun %25’i işlenmiş gıdalara ayrılırken, Slovakya'nın fonunun %50’si işlenmiş gıdalara %50’si taze ürünlere ayrılıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.