Gıda Hattı

USDA Dünya Tarımsal Arz Talep Tahminleri

18 Mayıs 2022, 17:35
Paylaş
USDA Dünya Tarımsal Arz Talep Tahminleri

Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında yaşanan kriz, bölgede ve dünyada tarımsal ürün arz ve talep durumundaki belirsizliği artırdı.

Amerikan Tarım Bakanlığı USDA'nın Mayıs ayında yayınladığı Dünya Tarımsal Arz Talep Tahminleri raporu savaşın etkilerini gösteriyor. Buna göre çeşitli ürünler için durum şöyle gerçekleşti:

Buğday

Küresel 2022/2023 buğday tahminleri daha düşük arz ve tüketime, artan ticarete ve düşen stoklara işaret ediyor. Küresel üretimin önceki yıla göre 4,5 milyon ton düşerek 774,8 milyon ton olması bekleniyor. Düşüşün en önemli nedeni, önceki yıla göre 11,5 milyon düşük üretim beklenen Ukrayna. Kanada'nın üretimi ise önceki yıl yaşanan kuraklığı atlatarak artacak ve küresel düşüşü bir nebze karşılayacak.

Küresel buğday ticareti önceki yıla göre 5 milyon ton artarak 204,9 milyon ton ile rekor kıracak. Rusya ve Kanada'da ihracata yönelik stoktaki artış, Ukrayna ve Avustralya'daki düşüşü karşılayacak. Rusya 2022/2023 döneminin en büyük buğday ihracatçısı olurken bunu AB, Avustralya, Kanada ve ABD izleyecek. Hindistan da dünya ihracatında önemli bir yer tutacak. Bu dönemde stoklar %5 azalarak 267 milyon tona indi. Bu son 6 yılın en düşük seviyesi.

Yağlı tohumlar

Küresel yağlı tohum üretiminin 2022/23 döneminde 50,3 milyon ton artarak 647,1 milyon tona ulaşması bekleniyor. Bu artışta en büyük pay, soya üretimi 24 milyon ton artışla 149 milyon tonla rekora ulaşan Brezilya'nın olacak. Ancak soya üretimindeki artışın bir kısmı Ukrayna'da düşen yağlı tohum üretimi tarafından sıfırlanıyor.

İri taneli tahıllar

Küresel anlamda üretim, tüketim ve stokların düşmesi bekleniyor. Özellikle Ukrayna, ABD, AB ve Çin'in mısır üretimindeki düşüş, Brezilya, Arjantin, Sırbistan ve Güney Afrika'daki artışla kısmen kapanıyor. Dünya mısır tüketiminin %1,2, ithalatının %2,3, kapanış stoklarının ise %1,4 oranında düşeceği öngörülüyor. İthalattaki düşüşün en önemli aktörlerinden biri Çin.

Aylık olarak yayınlanan raporun tamamına Amerikan Tarım Bakanlığı sitesinden ulaşabilirsiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.