Gıda Hattı

Uşak Tarım İl Müdürü Arslan: "Kanola bitkisi ekimini teşvik edeceğiz"

3 Eylül 2006, 22:26
Paylaş

Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, devlet tarafından kanola bitkisi ekiminin teşvik edileceğini söyledi. 2006-2007 mevsiminde çiftçilere biodizel üretiminde kullanılan kanola, ayçiçeği gibi bitkilerin ekimi için bilinçlendirme toplantıları düzenlediklerini belirten Atilla Arslan, bu bitkilerin ekimi için çiftçilere teşvik desteği vereceklerini ifade etti.

Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, devlet tarafından kanola bitkisi ekiminin teşvik edileceğini söyledi. 2006-2007 mevsiminde çiftçilere biodizel üretiminde kullanılan kanola, ayçiçeği gibi bitkilerin ekimi için bilinçlendirme toplantıları düzenlediklerini belirten Atilla Arslan, bu bitkilerin ekimi için çiftçilere teşvik desteği vereceklerini ifade etti.
Atilla Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, dizel enerji ihtiyacının yüzde 25'lik bölümüne katkı amacıyla kanola ekilmesinin teşvik edildiğini belirtti. Arslan, dünyanın, artan enerji ihtiyacını karşılamak için artık alternatif enerji kaynaklarına yöneldiğini ifade ederek, bu alternatiflerden birisinin de biodizel yakıt olduğunu söyledi. Arslan, 2006-2007 mevsiminde çiftçileri bu yönde bilinçlendirmek ve üretimi çeşitlendirmek için ayçiçeği ve kanola gibi bitkilerin üretiminin sağlanması için bilgilendirme yapıldığına işaret etti.
Kanola üretiminin son yıllarda Türkiye'de artış göstermesine rağmen henüz istenilen seviyeye gelmediğini belirten Arslan, ülkenin ihtiyacı olan ve yıllık yaklaşık 1 milyar dolar ödeyerek ithal edilen yağ açığını kapatmak ve biodizel üretimini artırmak için devletin, yağlık bitki ekimi yapan üreticilere büyük miktarda destekleme ödemesi yaptığını kaydetti. Arslan, "Bu sebeple Uşak'ta üretimi çeşitlendirmek, alternatif ürünler üretmek, tarım arazilerimizi buğday, pancar kıskacından kurtarmak, dünyanın kabul gördüğü ve ihtiyacımız olan ürünleri üretmek günümüz şartlarında kaçınılmaz olmuştur. Uşak'ta da bu tür ürünlerin üretilmesi gerekmektedir.Tarım İl Müdürlüğü olarak bu konuda üreticilerimize yönelik. çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
Kanola yetiştiriciliğinin buğday ve arpadan daha ekonomik olmasına rağmen getirisinin çok daha yüksek olduğunu belirten Atilla Arslan, Kanola yetiştiriciliğinin, dekara 700- 800 gram gibi düşük miktarda tohum atılarak yapıldığını ve dekara tohum maliyetinin yaklaşık 8-10 YTL olduğunu söyledi. Kanola'nın hem yazlık hem de kışlık ekilebildiğine dikkat çeken Arslan, kışlık ekilişin 150-200 kilogram olabildiğini söyledi. Kanola gibi yağlık bitkilerin alımında devlet garantisi olduğunu belirten Arslan, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Karadeniz Yağlı Tohumlar Kooperatifi vasıtasıyla ürünlerin devlet tarafından alındığını kaydetti. Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, şöyle dedi:
"2005 yılı ürünü kanolarının alım fiyatı 0.43 YTL olarak gerçekleşmiş olup, 2006 yılı ürünün tahmini alım fiyatı 0.5 YTL olarak beklenmektedir. Bunun dışında devlet, 2005 yılı ürünü için 20 YKr. destekleme primi verdi. 2005 yılı ürününün satış fiyatı destekleme primiyle birlikte 0.63 YTL'yi bulmaktadır. Ayrıca, sertifikalı tohum kullanılarak yapılacak üretimde dekara 4 YTL destekleme de ayrıca ödenmektedir. Aynı zamanda ihtiyacımız olan, hem yağı kendi ülkemizde üreterek kısıtlı ekonomik kaynaklarımızın yurtdışına çıkışı önlenmiş olacak ve alternatif enerji kaynakları noktasında da dünyanın ulaştığı noktalara ulaşmak durumunda olunacaktır. Çiftçilerimiz kendileri için daha ekonomik olan ürünleri üreterek daha fazla kazanç elde etmiş olacaklardır."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.