Gıda Hattı

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu yürürlükte! Neler değişti?

12 Mart 2021, 19:18
Paylaş
Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu yürürlükte! Neler değişti?

Ticaret Bakanlığınca AB mevzuatına tam uyumlu olarak çıkartılan ve 12 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu, bir yıllık geçiş sürecinin ardından yürürlüğe girdi. Kanun, pek çok düzenleme içeriyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, twitter hesabından Avrupa Birliği mevzuatıyla tam uyumlu olarak hazırlanan ve 12 Mart 2020 tarihinde yayımlanan yeni Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu’nun, bir yıllık geçiş sürecinin ardından yürürlüğe girdiğini belirterek, “Hayırlı olsun” dedi.

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu

Pekcan’ın konuya ilişkin paylaşımları şöyle:

“12 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Yeni Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunumuz bir yıllık geçiş sürecinin ardından bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Kanun ile ürünlerin piyasaya arz edilmesine ilişkin pek çok önemli yenilik getirilmiş olduk.

İzlenebilirlik ile imalatçıdan satıcıya kadar tüm aktörlere bir ürünü kimden aldığını ve kime sattığını beyan etme zorunluluğu getirdik, uygunsuz ürünün asıl sorumlusunu bulma konusunda önemli bir adım attık. İzlenebilirlik kayıt dışılığın azaltılmasına da katkı sağlayacak.

Geri çağırma zorunlu hale geldi

Geri çağırmayı zorunlu hale getirdik. E-ticareti de piyasa gözetimi ve denetimi kapsamına aldık ve ürün sorumluluğu tazminatını hayata geçirdik. Uygunsuz bir üründen kaynaklı zararlarda firma zarar görene tazminat ödemekle yükümlü kılındı.

Kanun ile Türk malı imajını dış pazarlarda daha etkin kılmak üzere de bazı düzenlemeleri hayata geçirdik. Güvensiz veya tağşişe konu ürünün ihracını yasakladık, aykırı davranan firmalara müeyyide getirdik. Yürürlüğe giren yeni kanunumuzun hayırlı olmasını diliyorum.”

Ciro kaybı desteği ödemeleri başladı

Ticaret Bakanı Pekcan, ciro kaybı desteği ödemelerinin de başladığını açıkladı.

Pekcan, “Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimize yönelik devreye aldığımız Ciro Kaybı Desteği ödemelerine bugün itibarıyla başlamış bulunuyoruz. Ciro Kaybı Desteği başvuruları devam ediyor. Salgından olumsuz etkilenen yiyecek/içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelerimiz, 31 Mart 2021 tarihi saat 23.59'a kadar başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.