Gıda Hattı

Ürün fiyatları nasıl kıyaslanır? HKS fiyat sorgulama

21 Eylül 2021, 16:40
Paylaş
Ürün fiyatları nasıl kıyaslanır? HKS fiyat sorgulama
Hal Kayıt Sistemi uygulaması indirerek rahatlıkla alınan ürünlerin hal fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Peki Ürün fiyatları nasıl kıyaslanır?

Hal Kayıt Sistemi uygulaması indirerek rahatlıkla alınan ürünlerin hal fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Peki Ürün fiyatları nasıl kıyaslanır?

Hal Kayıt Sistemi uygulaması indirme işleminin nasıl yapılacağına dair detaylar haberimizde. HKS fiyat sorgulama işleminin nasıl yapıldığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor ve konu hakkında arama motorlarında sorgulama yapılıyor. Ticaret Bakanlığı tüketiciler, HKS'yi cep telefonlarına indirmesi gerektiğini belirtip alınan ürünün hal fiyatı ve market fiyatının karşılaştırılabilineceğini belirtti. İşte vatandaşın gündemindeki Hal Kayıt Sistemi uygulaması ve HKS fiyat sorgulama işlemi hakkındaki ayrıntılar...

HAL KAYIT SİSTEMİ UYGULAMASI NE DEMEK?

Hal Kayıt Sistemi mobil uygulaması ile fahiş fiyatlar cepten tespit edilecek. Meyve ve sebzede üretici, üretim tarihi ile yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilginin yer aldığı Hal Kayıt Sistemi'nin mobil uygulaması ile fahiş fiyatlar cepten tespit edilebiliyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Hal Kayıt Sistemi (HKS) mobil uygulamasıyla ilgili konuşan Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Kurt yaptığı açıklamada, her vatandaşın HKS mobil uygulamasını cep telefonlarına indirmesi gerektiğini söyledi.

'Ekimden sonra meyve sebze cep yakacak, ‘Ucuza yiyeceksiniz’ demek vatandaşı kandırmak olur'
Sistemin çok yararlı olduğunu belirten Kurt, tüketici aldığı ürüne ilişkin tüm bilgilere kolayca ulaşabileceğini aktardı.

Uygulama ile tüketicinin aklındaki tüm sorularında cevaplanmış olacağını anlatan Kurt, en önemlisinin ise fahiş fiyat artışı varsa tespit edebileceğini vurguladı.

HKS FİYAT SORGULAMA UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN 

5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna" istinaden sebze ve meyve ticaretinde bildirim modelinin hayata geçtiğini bildiren Kurt, "Tüketici uygulamayı cep telefonuna indirdiğinde hal yada marketlerdeki meyve ve sebzelerin üzerinde bulunan barkodları okutarak ürünün üreticisi, üretim tarihi ile yeri, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar alış, satış birim fiyatları gibi her türlü bilgiye ulaşabiliyor.

HKS ÇAĞRI MERKEZİ TEL: 444 2 425

Tüketicimiz uygulama ile bir ürünün tüketiciden çıkış fiyatı ile perakende satışa sunulan fiyat arasındaki farklılıkları gördükçe ihtiyaçlarını yeniden gözden geçiriyor.

Aile bütçesi veya daha uygun fiyatlı ürün almaya yöneliyor. Tüketicimiz bu konuda bilinçli olması gerekiyor. Tüketici aldığı ürünü kesinlikle uygulama ile takip etmelidir." diye konuştu.

'HALDE 2 LİRA, MARKETTE 7 LİRA'

Kurt, bazı süper marketlerde yaptıkları barkod denetiminde Hal'de 2 lira olan üzümün, markette 7 liraya satıldığını gözlemlediklerini belirtti.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.