Gıda Hattı

Şemsi Bayraktar: Üretim artışı, ihracata yönlendirilmeli

25 Aralık 2015, 13:51
Paylaş
Şemsi Bayraktar: Üretim artışı, ihracata yönlendirilmeli

Bitkisel üretimin 114 milyon tonu aştığına işaret eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Çiftçimiz elinden geleni fazlasıyla yapıyor, bitkisel ve hayvansal üretimdeki artışı sürdürüyor. Ürün artışı ihracata yönelmeli. Ülkeye daha fazla döviz kazandırılmasının yolları aranmalıdır” dedi.

ciftci-www.gidahatti.comYazılı bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Bitkisel Üretim istatistiklerine göre 2014-2015 üretim sezonunda iklim şartlarının da iyi gitmesiyle yaş çay dahil bitkisel üretimin, 111,3 milyon ton olan 2013 seviyesinin de üzerine çıkarak 114,2 milyon tonu bulduğunu bildirdi. Bayraktar, “Bitkisel üretim, bu yıl, doğal afetlerin fazlaca yaşandığı 2014’e göre, yüzde 7,3 artarak 106,4 milyon tondan 114,2 milyon tona çıktı” dedi.

Şemsi Bayraktar: Çiftçi üretimi sürdürüyor

Çiftçinin yağmur, çamur, kar, kış demeden, her türlü doğal afetle mücadele ederek, gece gündüz üretimini sürdürdüğünü vurgulayan Bayraktar, çiftçinin bu üretimiyle 78 milyonluk ülke nüfusunu, 40 milyonu aşkın turisti beslediğini, 18 milyar dolarlık tarım ve gıda ihracatına vesile olduğunu, 6 milyona yakın insanımıza istihdam sağladığını kaydetti.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, çiftçinin elinden geleni fazlasıyla yaptığını, bitkisel ve hayvansal üretimdeki artışın sürdürülmesi, ürün artışının ihracata yönelmesi ve ülkeye daha fazla döviz kazandırılmasının yollarının aranması gerektiğini bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı, Bitkisel Üretim İstatistikleri, 2015 verilerine göre, bitkisel üretim, bu yıl bütün üretim alanlarında geçen yıla göre arttı.

2015 yılında bir önceki yıla göre üretim miktarları, tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde %10,2 artışla yaklaşık 65,5 milyon ton, meyvelerde %3,9 oranında artışla 17,8 milyon ton, sebzelerde ise %3,4 oranında artışla 29,6 milyon ton olarak gerçekleşti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.