AramaArama
Gıda Hattı

Üreticilerden AB'ye organik baskısı

18 Aralık 2015, 10:12
Paylaş
Üreticilerden AB'ye organik baskısı

Üreticilerin yeni kuralları açıkça görebilmesi amacıyla, AB tarım bakanlarının organik çiftçilikle ilgili değerlendirme tarihi belirlemesi talep edildi.

14 Aralık Pazartesi günü Brüksel’de yapılan ileri seviye görüşmelerde çiftçi ve çiftçi kooperatiflerini bir araya getiren COPA-COGECA başkanı Martin Merrild Avrupa Parlamentosu Üyeleri’nin organik çiftçilik değerlendirmesi için hızlı bir şekilde tarih belirlemesini talep etti. Martin Merrild Avrupa’daki çiftçilere yeni kuralları takip etmek için yeterli süre sağlayabilmek amacıyla bunun zorunlu olduğunu ifade etti.

martin-merrild-www.gidahatti.comProfesyonel Tarım Örgütleri Komitesi olan COPA Avrupa’nın ilk çiftçi temsilci kuruluşudur. COPA, Avrupa Birliği ve İzlanda, Norveç, İsviçre ve Türkiye gibi diğer Avrupa ülkelerindeki kuruluşlardan oluşmaktadır.

AB’nin organik çiftçilik mevzuatı güncellemesini önümüzdeki 5 ay içinde yapma ihtimali düşük olsa da Merrild, Avrupa Birliği Üyesi Ülkelerin ve Avrupa Parlamentosu Üyeleri’nin (MEP) organik çiftçiliğe geçişle ilgili değerlendirme konusundaki yaklaşımlarını paylaştığını düşünüyor.

‘Pişmanlık’

COPA, AB tarım bakanlarıyla yapılan konuşmada Avrupa’daki domuz kriziyle ilgili uyarıda bulunan Polonya tarım bakanına destek verdi. Merrild, AB domuz eti piyasası üzerindeki baskıyı hafifletmek için Ocak ayından itibaren özel depolama yardımı uygulanacak olmasını olumlu karşıladıklarını, fiyatların kritik olduğunu ve bu uygulamanın daha erken başlamaması nedeniyle pişman olduklarını ifade etti.

AB’deki çiftçi ve tarım kooperatiflerinin ortak sesi olan ve 28 milyon çiftçiyi temsil eden Copa-Cogeca’nın hayvan sağlığı alanındaki yeni başkanı olan Gwyn Jones antibiyotik konusunda pragmatik bir yaklaşımı savundu. Konuyla ilgili görüş bildiren Merrild AB bakanlarının ilaçlı yem ve veteriner ilaçları için teklifler planlamasını olumlu değerlendirdi. Merrild ayrıca hayvan sağlığını sağlamanın ve korumanın antibiyotik uygulaması ihtiyacını azaltmanın en iyi yollarından biri olduğunu, antimikrobiyallerin sorumlu kullanımı anlayışını teşvik etmeye kararlı olduklarını söyledi.

‘Tarihi’

Copa-Cogeca genel sekreteri Pekka Pesonen Paris’te imzalanan yasal olarak bağlayıcı iklim değişimi anlaşmasını överek bunun ‘tarihi bir başarı’ olduğunu söyledi.

Paris anlaşmasında 200 dünya lideri karbon dioksiti azaltma planı sözü verdi ve fosil yakıt çağının sonunun yanaştığını gösterdi. Ancak sıcaklıktaki her 1 derecelik artışın kuraklık ve sel gibi aşırı hava koşullarına bağlı olarak gıda üretimini %17 azaltması beklenmektedir. Copa-Cogeca’ya göre bu durum 2050 itibariyle %60 oranında büyümesi beklenen bir nüfusu beslemesi gereken üreticiler için önemli bir sıkıntıdır.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.