Gıda Hattı

Üretici, süt fiyatlarında artış istiyor!

17 Ağustos 2020, 16:09
Paylaş
Üretici, süt fiyatlarında artış istiyor!

Kasım 2019’dan beri USK’nın çiğ süt tavsiye fiyatının 2,30 TL/litre olduğuna dikkat çekilerek, yılbaşından bu yana yem fiyatlarının yüzde 15-23 seviyesinde zamlandığı, Süt/Yem paritesinin 1’lere kadar gerilediğine dikkat çekti. TÜSEDAD’ın açıklamasında, “Çiğ süt fiyatı 1 Eylül’den itibaren geçerli olacak şekilde revize edilmeli, henüz ödenmeyen devlet destekleri bir an önce ödenmelidir” denildi.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sencer Solakoğlu, yazılı bir açıklama ile süt üreticilerinin taleplerini açıkladı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Süt/Yem paritesi 1’lere kadar geldi”

“2019 Yılının 15 Kasım tarihinden beri USK Çiğ Süt Tavsiye Fiyatı (2,30 TL/litre). Yılbaşından itibaren Yem Fiyatları %15 – %23 mertebesinde zam görmüştür. Bilindiği üzere Kaba Yem Fiyatları adeta 2019 yılı sezon fiyatlarını katlamıştır. Saman fiyatlarındaki hızlı artışın yanı sıra silajlık mısır çiftlik maliyetleri bölgelere göre 350 TL-420 TL arasında değişmektedir.

Maalesef,  Süt/Yem Paritesi 1’lere gelmiştir.

Yılbaşından itibaren İlaç masraflarımız %14 artmış, kimyasal ve medikal girdilerimizde de büyük artışlar olmuştur. Buzağı Maması satışları, artık dövize bağlanmış günlük fiyat değişmektedir.

Yedirdiğimiz kesif yemlerin neredeyse yarısı yurt dışından ithal edilmektedir. Bu durum dövizin artışı ile tüm çiftçilerimizi olumsuz etkilemektedir.

“Üreticinin dayanacak gücü kalmadı”

Süt Üreticilerimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Sütümüzü maliyetinin altında satmaktayız. Şu dönem banka kredi faizleri 1,5 - 2 puan arttı ve artmaya devam etme olasılığı yüksek. Mazot zamlarının yanı sıra pandemi dönemi aldığımız olağan dışı biyogüvenlik önlemleri maliyet baskısı yaratıyor. Özellikle yaz aylarında hayvan refahını dikkate alarak yaptığımız uygulamalarla Elektrik Faturalarımız halen çok yüklü gelmektedir.

“Çiğ süt fiyatı revize edilmeli”

Talebimiz;

Acilen Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) süt fiyat müzakere yetkisinin geri verilmesi ile beraber yetkililerinin toplanması, 1 Eylül 2020 Tarihinden itibaren uygulanacak şekilde Çiğ Süt Fiyatlarının asgari %17 zamlanmasını sağlayacak tavsiyede bulunmasıdır.

Henüz ödenmeyen aylara ait Süt Desteklerimiz 0,25 TL olarak ödenmesi,

Aynı şekilde besicilerimiz de istikrarsız et fiyatları yönünde maliyet sıkıntısı çekmektedir. Et Fiyatlarının da zamlanması gerekmektedir. Bu konuda Et ve Süt Kurumunun piyasayı bozan anlık aksiyonlarından vazgeçmesi ve görevini icra ederken şeffaflık ilkesi ve herkesin takip edebileceği bir plan çerçevesinde satışları yapması önem arz etmektedir.

“Enflasyon, üretici fiyatları baskılanarak kontrol edilemez”

UNUTULMAMALIDIR: ENFLASYON ÜRETİCİ FİYATLARI BASKILANARAK KONTROL EDİLEMEZ. ZARARINA ÜRETTİRMEK ÜRETİMİ DÜŞÜRÜR VE ÜLKEMİZİN İTHALATA BAĞIMLILIĞI ARTAR. GIDA KONUSUNDA KENDİNE YETER BİR ÜLKE OLMANIN ŞARTI ÜRETİMİN KARLI VE İSTİKRARLI OLMASINDAN GEÇER!”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.