AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Üretici birliklerinin denetiminde yeni dönem

Üretici birliklerinin denetiminde yeni dönem
16 Ocak 2018, 12:36

Tarımsal üretici birlikleri ile merkez birliklerinin denetimini gerçekleştirecek olan bağımsız denetçiler, bundan böyle Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, 5 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Tarımsal Üretici Birlikleri ile Tarımsal Üretici Merkez Birliklerinin Denetlenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yapılan değişikliklere ilişkin bir bilgilendirme yaptı.

tzob-logo-gidahattiYetkilendirmeyi bakanlık yapmayacak

Buna göre, yönetmelikte yapılan değişiklik ile birlikte üretici birliklerinin bağımsız denetimini gerçekleştirecek olan bağımsız denetçilerin yetkilendirilmesi işi, 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’ye uygun olarak Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumuna verildi.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü açıklamasında, bu kapsamda bundan böyle Bakanlıkça herhangi bir yetkilendirme işlemi yapılmayacağı, dolayısıyla yeminli mali müşavirlerin Bakanlığa artık yetki belgesi almak için müracaat etmemesi gerektiği bildirildi.

damizlik-sigir-yetistiricileri-birligi-osmaniye-gidahattiÖnceki yetki belgeleri geçersiz sayılacak

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üretici birliklerinin bağımsız denetimi 05.01.2018 tarihinden itibaren Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilen bağımsız denetçiler ile bağımsız denetim kuruluşlarınca yapılacağından dolayı, daha evvel Bakanlığımızca verilmiş olan yetki belgelerinin herhangi bir geçerliliği kalmamıştır.

Bundan böyle, bağımsız denetçilerin yetkilendirilmesi Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından kendi mevzuatına göre yapılacaktır. Bu sebeple; üretici birliklerinin denetimini gerçekleştirecek olan bağımsız denetçilerin mutlak surette http://bagden.kgk.gov.tr/ adresinde yer alan ‘Bağımsız Denetçi Resmi Siciline’ kayıtlı olması gerekmektedir. Bu sicile kayıt olma konusundaki iş ve işlemler ise Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yürütülmektedir.”

damizlik-koyun-keci-yetistiricileri-birligi-kahramanmaras-gidahattiTarımsal Üretici Birlikleri ile Tarımsal Üretici Merkez Birliklerinin Denetlenmesi Hakkında Yönetmeliğe eklenen "Eski Sözleşmelerin Durumu" başlıklı Geçici 1'inci maddesine atıf yapılan açıklamada, değişiklik Yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği 05.01.2018 tarihinden itibaren üç ay içerisinde, Yönetmeliğe uygun olarak yenilenmeyen sözleşmeler ile bağımsız denetçi resmi siciline kayıtlı olmayanlar ile yapılmış olan sözleşmelerin geçersiz olacağı vurgulandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.